ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 12:03

Bu sefer babalar çuvala girip yarıştı


Bursa’nın farklı bölgelerinde yaşayan Artvinliler, Feyziye Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği’nin düzenlediği geleneksel köy şenliğinde buluştu. Çeşitli etkinliklerin yapıldığı şenlikte, çocuklardan sonra babaların çuvala girerek yarışması ilginç görüntüler oluşturdu.

    Köy meydanında yapılan şenliğe, Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Feyziye Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Mustafa Kaya, Türkiye ve Bursa’nın farklı yerlerinden gelen çok sayıda vatandaş katıldı.

    Yöresel sanatçıların Artvin ve Karadeniz yöresine ait türküleri tulum ve kemençe eşliğinde seslendirdiği etkinlik, büyük bir coşkuya sahne oldu. Adeta Karadeniz yaylasına dönüştürülen alanda, vatandaşlar saatlerce horon teperek doyasıya eğlendi. Genellikle çocukların yaptığı çuval yarışını bu kez büyükler yaptı. Çuval giyen babaların kıyasıya yarışı, ilginç görüntülere sahne oldu.

    Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, köylerin henüz mahalle statüsüne girmemesine rağmen ayrım yapmadan her yere hizmet götürdüklerini kaydetti. Feyziye köyünün ve bölgenin önemli değeri olan Karagöl çevresinin de eski ihtişamına kavuşturulacağını ifade eden Yılmaz, Orman Bölge Müdürlüğü, Gemlik Belediyesi, muhtarlık ve dernekle beraber Karagöl’de ağaçlandırma yapacaklarını dile getirdi. Kaymakam Cahit Işık ise Feyziye köylülerinin değerlerine sahip çıkmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

    Dernek Başkanı Mustafa Kaya, oluşturdukları genç ekiple köyleri ve Gemlik için ara vermeden çalıştıklarını söyledi. Köyün geliştirilmesi, daha yaşanabilir ve ulaşılabilir hale gelmesi, kültürünün yaşatılabilmesi, değerlerinin ortaya çıkması için tüm kurumlarla iletişim kurduklarını belirten Kaya, “Köyümüz için çok önem taşıyan Karagöl bölgesinin de eski güzelliğine kavuşması için yetkililerden söz aldık. Yakın zamanda başlatacağımız ‘her hemşerimizin bir ıhlamur ağacı olsun’ kampanyasıyla ağaçlandırma çalışması yapacağız. Sahip olduğumuz kültürü yeni nesillere aktarma ve tanıtma amacını taşıyan köy şenliğimize katılan ve destek veren tüm hemşerilerimize ve kurumlara teşekkür ediyoruz.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER