ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 15:43

"Bu operasyonu Amerikalılar yapıyor"


Ergenekon davasının tutuklu sanığı Avukat Serdar Öztürk, Ergenekon davası ve soruşturma sürecine ilişkin "Bu operasyonu Amerikalılar yapıyor. Asıl amaçları da orduyu çökertmektir." iddiasında bulundu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon davasının duruşmasında tutuklu sanık avukat Serdar Öztürk da esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yaptı. Mütalaada, Danıştay saldırısıyla alakalı ilgili Süleyman Esen ve Osman Yıldırım hakkında beraat istendiğini belirten Öztürk, "Danıştay avukatı ise bu sanıkların cezalandırılmasını istemiştir. Kendi şehitlerine sahip çıkan Danıştay’ı kutuluyorum. Mütalaada Osman Yıldırım ve Süleyman Esen’in beraatinin istenmesi hukuk tarihine kara bir leke olarak geçecektir." diye konuştu.

TÜBİTAK, Adli Tıp Kurumu ve Emniyet Kriminal Şube Müdürlüğü tarafından alınarak dava dosyasına dahil edilen raporların geçersiz olduğunu belirten Öztürk, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı dosyası nedeniyle AKP ve Hüseyin Çelik bu davaya müdahil olmuştur. AKP'nin müdahillik dilekçesinin altında da Başbakan ve AKP Genel Başkan sıfatı ile Recep Tayyip Erdoğan'ın adı bulunmaktadır. TÜBİTAK direk Başbakanlık'a bağlıdır. Adli Tıp Kurumu ile Emniyet Kriminal de dolaylı olarak Başbakanlığa bağlıdır. Bu nedenle Başbakanlığın müdahilliğinin kabulünden itibaren bu üç kuruma ait raporların ortadan kalkması gerekmektedir." iddiasında bulundu.

Öztürk ayrıca, AK Parti ile Hüseyin Çelik'in müdahillik taleplerinin kabul edilmesine rağmen BDP'nin müdahillik taleplerinin kabul edilmemesini de eleştirdi. Öztürk, "BDP'nin müdahilliğinin kabul edilmemesi bizce hatalıydı. BDP'nin de müdahlliğini kabul etseydiğiniz de kimlerin müttefik olduğu ortaya çıksaydı." dedi.

Mütalaayı savcıların yazmadığını düşündüğünü belirten Öztürk, "Biz, soruşturmayı yürüten birçok polis hakkında usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle suç duyurularında bulunduk. Onlar da bizim suçlamalarımız karşısında beyanlarda bulundu. Bütün polis memurlarının beyanlarında 'Serdar Öztürk'ün üslup, ifade tarzı ve iddia ettiği hususlar' şeklinde kalıp sözler kullanmışlardır. Aynı kalıp söz mütalaada da bulunmaktadır. Polisler benim mesnetsiz suçlamalarda bulunduğumu iddia etmişler. Oysa yasa dışı dinleme yaptıklarını ben ortaya koydum. Oğlumun, kız arkadaşıyla yaptığı telefon konuşmasını dinlemişler." şeklinde konuştu.

Ergenekon davası ve soruşturması ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Öztürk, "Bu operasyonu Amerikalılar yapıyor. Asıl amaçları da orduyu çökertmektir." iddiasını dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER