ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:18

Bu köyde okul var, öğrenci yok

Bu köyde okul var, öğrenci yok


Batman’da bazı köylerde, okul olmadığı için öğrenciler yatılı ya da taşımalı olarak eğitimlerini sürdürme zorunda kalırken, Çakıllı köyünde tersi bir durum yaşanıyor. Köyde okul var, ancak öğrenci yok. Köydeki ailelerin çoğunun çocuklarını Batman merkez ve ilçelerinde okutmaları nedeniyle köydeki okulda yıllardır eğitim öğretim yapılmıyor.

Beşiri ilçesi Çakıllı Köyü İlköğretim Okulu, öğrencisi olmadığı için yıllardır atıl durumda bekliyor. Köydeki ailelerin çoğunun çocukları Batman merkez ve ilçelerinde okuduğu için köyde hiç çocuk yok. Daha önce müdür ve öğretmenler odası olarak kullanılan kısmında şu an bir aile yaşıyor.

Okulun yaklaşık 12 yıldır boş olduğunu belirten Çakıllı Köyü Muhtarı Arif Demirtaş, “Okulun boş olmasının nedeni, köylünün çocuklarını Batman ve ilçelerindeki okullara kaydetmesidir. Öğrenci olmadığı için okul da kapanmıştır. Okulun daha önce müdür odası olarak kullanılan bölümüne bir aile yerleştirmişiz ki okula zarar verilmesin. Camı çerçevesi kırılmasın.” dedi.

Şu an atıl durumda olan okulun nasıl değerlendirileceği konusunda bir fikrinin olmadığını söyleyen Demirtaş, köyde birinin evi yıkılsa, evsiz kalsa okula yerleştireceklerini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER