ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 12:46

Bu kez vekillere stresi anlattı

Bu kez vekillere stresi anlattı

“Yasama Sürecinde Stres” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Nevzat Tarhan, stresi anlattı.


Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Kaynakları Başkanlığı tarafından düzenlenen “Yasama Sürecinde Stres” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

TBMM Grup Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa milletvekilleri, danışmanlar, sekreterler, meclis bürokratları ve personeller katıldı. Yaklaşık 2 saat süren konferansta Tarhan, “yasama sürecinde stresle başa çıkmanın püf noktalarını” anlattı. İlginin yoğun olduğu konferansta Tarhan, stresin kaynakları, etkileri ve başa çıkma yolları konusuna ilişkin önemli bilgiler verdi.

Meclis ile stres arasında sebep sonuç ilişkisi kuran Rektör Tarhan, “Ülkenin karar mekanizması olan mecliste stresin olması elbette olağan bir durum. Stresin yoğun olduğu makamlarda ise kaygı yüksektir. Bu nedenle ülkeyi yöneten makamların çözüm üreterek var olan krizleri doğru yönetmeleri gerekiyor. Daha sakin ve soğukkanlı bir yönetim için orantılı tepki verebilmek ve öfke kontrolünü sağlamak stresi yönetmenin en önemli unsurlarından biri. Kontrol edilebilen stres faydalıdır” dedi.

Stresle beyin arasında doğrudan bir ilişki olduğunu belirten Tarhan, stresin kişide zihin karışıklığı, unutkanlık, dalgınlık, uykusuzluk, aşırı yeme, iştahsızlık, ağlama, depresif olma, sinirlilik, öfkelilik, sıkıntı, huzursuzluk gibi belirtiler gösterdiğini vurgulayarak kişinin beyin kimyasını bozduğunu da dile getirdi.

Tarhan “Beyinde strese bağlı serotonin ve noradrenalin azalmasının kişide depres­yona, bazı bölgelerde noradrenalinin aşırı salgılanması panik bozukluğuna neden olabiliyor. Bu nedenle stresi yönetmek aynı zamanda beyin kimyasını yönetmek anlamına geliyor. Stres altında beyinin savaş ya da kaç tepkisi veriyor. Kişilerin bu durumda çözüm odaklı düşünüp ona göre hareket etmesi gerekiyor” tavsiyelerinde bulundu.

2 saat süren, bir saati soru cevap şeklinde gerçekleştirilen konferansta Rektör Tarhan, katılımcılara kişilerin yasama sürecinde, iş hayatında ve normal hayatta stresle karşı karşıya kaldıklarında nasıl başa çıkabileceklerini anlattı. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER