ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 14:48

Bu kez Cindoruk avukat olarak geldi

Bu kez Cindoruk avukat olarak geldi


Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Ergenekon davasına bakan mahkemenin kararlı olduğunu hissettiğini söyledi. Cindoruk, “Mahkeme karara doğru hızla gidiyor. Balyoz davasında olduğu gibi burada da mahkumiyet kararı verecekleri anlaşılıyor.” dedi.

Ergenekon sanıklarından eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu’nun avukatlığını yapmak için Silivri Cezaevi’ndeki duruşma salonuna gelen Hüsamettin Cindoruk, öğle arasında basın açıklaması yaptı.

Ergenekon davasını yürüten mahkemenin kararlı olduğunu hissettiğini söyleyen Cindoruk, "Mahkeme karara doğru hızla gidiyor. Balyoz davasında olduğu gibi burada da mahkumiyet kararı verecekleri anlaşılıyor. Bu kararlar, sadece adaleti temsil edenleri yaralamaz, kararı veren yargıçları da yaralar. O yüzden buradaki yargıç kardeşlere ‘adalet’ tavsiye ediyorum. Bu mahkeme hakimlerine üzüldüm. Çok eski bir avukat olarak rahatsız olduğumu ifade etmek istiyorum. Benim bu sözlerimi duygusal saymasınlar hatta bir taraf gibi görmesinler. Bu duygularım 60 yıla yaklaşan bir meslek hayatımın süzmesidir. Herkese hukuk adalet tavsiye ediyorum. Cezaevinden bu mahkemenin en kısa zamanda merkez adliyeye taşınmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Ergenekon davasında bir sonuç çıkmasının mümkün olmadığını öne süren Cindoruk, "Bir an önce karar verilebilmesi için aksine davanın hafifletilmesi gerekir. Dava ağırlaştıkça karmaşık hale geldikçe sonuç bulmakta zorlanırlar. Benim heyete, savcıya tavsiyem bir büyükleri olarak, kıdemli bir hukukçu olarak, bu davayı çabuk ama adil bir şekilde bitirmek için hafifletmeleridir. Davaya dava katarak sonuç alamazlar." ifadelerini kullandı.

Kemal Alemdaroğlu'nun kardeşi ve dostu olduğunu söyleyen Cindoruk, Yassıada mahkemesi ile Ergenekon davasına bakan mahkeme arasında bir fark olduğunu söyledi. Cindoruk, bu farkı, “Ergenekon davasında yargı yolu açık. Yassıada mahkemesinde ise yargı yolu kapalıydı. Bu sebeple o infazlar ortaya çıktı.” şeklinde açıkladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER