ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Haziran 2014 Perşembe 10:34

"Bu kelimeler yasak"

"Bu kelimeler yasak"

Günlük hayatımızda kullandığımız kelimeler birçok dengeyi değiştirecek cinsten.


Bazen sarf ettiğimiz tek bir yanlış sözcük bütün dengeyi değiştiriyor!

Kabul edelim bazen günlük hayatımızda argo kullanıyoruz. Kızdığımız durumlarda küfür edebiliyoruz.  Biliyor musunuz, bazen küfretmek bile aşağıdaki 5 kelimeden daha iyi. Çünkü madde madde yazdığımız bu 5 yasak kelime hayat kalitemizi düşürüyor

1. Aptal

Ne kadar kötü bir kelime olsa da itiraf edin, birisi istediğiniz bir şeyi yapmadığında iki dudağınızın arasından çıkıveriyor “aptal” kelimesi… Bunu telaffuz etmek yerine, dudaklarımızı birbirine yapıştırmak daha akıllıca. Biz kim oluyoruz da işimize gelmeyen bir şey olduğunda anında “aptal” lafını yapıştırıyoruz.

2. Şişko

Bırakın başkalarını, kendiniz için bile bunu asla ama asla söylemeyin. Nefret uyandırdığının farkındasınızdır herhalde. Kaldı ki, fiziksel özelliklerle dalga geçmemeyi küçük yaşlarda öğrenmiştik. Bugüne kadar söylediklerimizle yetinmek en iyisi!

3. Eğer

Eğer eski sevginizden ayrılmamanız gerekseydi, ayrılmayacaktınız. Eğer milyoner olacaktıysanız, olurdunuz. Eğer farklı akrabalara sahip olmanız gerekseydi, olurdunuz. “Eğer”lerden ve “-sa, -sa”lardan vazgeçin. Şu an tam da olmanız gereken yerdesiniz. Her şeyin farklı olmasın istemek, sizi başarıdan uzaklaştırır.

4. Nefret

Sadece sert değil aynı zamanda fazla negatif bir kelime. Günlük hayatınızda neyin ters gittiğine odaklanmak yerine bundan sonra yapacaklarınıza bakın. Kendi kendinize “bundan nefret ediyorum” diye söylenmeyi bırakın.

5. Kaybeden

Herkes kendi yaşam mücadelesini veriyor. Genellikle bir kaybeden ve kazanan da yok çünkü sürekli bir şeyler öğreniyoruz. Hayatlarımız farklı olduğu için kendimizi kimseyle kıyaslamamalıyız. Bir arkadaşınız farklı bir hayat yaşamaya karar verdiyse ve bu seçtiği yol size ters gelse bile, bunu sorgulamak yanlış. Herkesin istediği hayatı yaşama hakkı var ve bize düşen önyargılarımızdan sıyrılıp ona saygı duymak. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER