ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Haziran 2014 Cumartesi 11:39

Bu görüntü BBC'ye haber oldu

Bu görüntü BBCye haber oldu

Çobanlara eşek sırtında güneş enerjisi "Tak Çalıştır" enerji paketi, BBC'ye haber oldu.


İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Antalya merkezli Sergün Güneş Enerji Sistemleri'nin işbirliğiyle geliştirilen "Tak Çalıştır" enerji paketi, BBC'ye haber oldu.

İngiliz yayın kuruluşu, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine faaliyet gösteren Ser-Gün'ün, merkezî elektrik şebekesinden uzak alanlarda faaliyet gösteren yetiştiriciler için tasarladığı mobil enerji paketlerini haber konusu yaptı. BBC editörlerinin, "Eşek gücü neredeyse internet orada" temasıyla ele alıp teknoloji kategorisinde yayımladığı haber, birçok yabancı basın kuruluşu tarafından da kullanıldı. Haberde, Ser-Gün Güneş Enerji Sistemleri’nin Karaburun ilçesinde Cengiz Dizdar adlı keçi yetiştiricisinin sayasına taşınabilir güneş enerjisi paketi takarken çekilen görüntüler kullanılırken 2010 yılından bu yana küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin sesini duyuran "Koyun Keçi Dünyası" internet sitesi de haber görüntüleri içinde yer aldı.

Sergün Güneş Enerji Sistemleri tarafından tasarlanan güneş panelleri sayesinde dağdaki çobanlar elektriğe kavuşuyor. 5 ile 7 KW gücündeki sistemi kuran çobanlar, aydınlatmanın yanısıra dağ başında buzdolabı çalıştırıyor, televizyon seyrediyor, cep telefonu bataryası şarj ediyor, sağdığı sütü soğutma tankında muhafaza ediyor, sıcak su elde ediyor, hattâ internete giriyor. Güneş panelleri, yol olmadığı için dağlara eşek sırtında taşınıyor. Yaklaşık 2 bin 800 lira maliyeti olan sistemi kurmak isteyen çobanlara, kırsal kalkınma desteklemeleri programı kapsamında yüzde 50 hibe veriliyor.

'AMACIMIZ KIRSALDAKİ ÜRETİCİNİN YAŞAM KONFORUNU ARTTIRMAK'

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer’in talebi üzerine portatif solar paketler geliştirmeye başladıklarını belirten Ser-Gün Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Uğurluel, 30 yıllık tecrübelerinin yansıması olan projenin BBC tarafından haberleştirilmesinin, doğru yolda ilerlediklerinin bir sinyali olduğunu söyledi. Yüzde 50 devlet desteğiyle birçok yetiştiricinin elektriğe kavuştuğunu aktaran Uğurluel, “İhtiyaç ve tüketim doğrultusunda Çoban Çantası, Göçer Paket ve Çiftlik Seti gibi isimler verdiğimiz solar paketleri kurduğumuz yerlerin bazılarında, elektrikle ilk defa tanışan vatandaşlarımız var. Maalesef Türkiye’de çoban barınaklarının yaşam şartları düşük, teknolojiden uzak. Bazı durumlarda ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmek için eşekleri yük aracı olarak kullanıyoruz ancak bizce hizmet için bahane yok. Amacımız, kırdaki üreticinin gündelik yaşamdaki konforunu arttırıp hayvan yetiştiriciliğinin sürekli ve istikrarlı hale gelmesini sağlamak.” şeklinde konuştu.




KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER