ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2014 Pazartesi 15:05

Bu fotoğraflar çok konuşulur

Bu fotoğraflar çok konuşulur

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevinin son üç yılında çekilen 93 özel fotoğrafı bir Kitapta toplandı.


11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığı döneminde Foto-Film Şube Müdürü olarak görev yapan Mehmet Demirci, kendi çektiği ve bugüne kadar yayınlanmamış ait fotoğraflarından oluşan bir kitap hazırladı. Demirci, 'A Protokol' adını verdiği kitabını Gül'e doğum günü olan 29 Ekim'de hediye etti.

11'nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Foto-Film Şube Müdürü olarak görev yapan ve halen beraber çalışan Mehmet Demirci, ilk kez resmi bir fotoğrafçı sıfatıyla kitaba imza attı. Alfa Yayınlarından 750 adet basılan kitap, 135 sayfadan ve 93 fotoğraftan oluşuyor. Kitaptaki 40 fotoğraf daha önce hiçbir yerde yayınlanmadı. Kitap, 'Makam, Memleket, Ziyaret, Görev Başında, Özel Zamanlar ve Son Gün' başlıkları altında 6 bölümden oluşuyor.

GÜL’E DOĞUM GÜNÜNDE HEDİYE ETTİ

Fotoğrafları çeken ve kitabı hazırlayan Mehmet Demirci, Doğan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, "Daha önce bu tarz bir kitap yapılmadı. İlk kez resmi bir fotoğrafçı bu bakış açısı ile bir kitap hazırladı. Kitabı Cumhurbaşkanı Gül’e 29 Ekim olan doğum gününde teslim ettim. Birşeyler hazırladığımı biliyordu, fakat bu tarz birşey beklemiyordu. Her bölüm benim o kavrama bakış açımı anlatıyor. Klasik protokol fotoğraflarının ötesinde 50 yıl sonrada bakıldığında fikir verecek seçki hazırladım. Görünen Cumhurbaşkanlığı kavramının biraz arkasındaki işleyişe ışık tutmaya çalıştım" dedi. Demirci, Abdullah Gül’ün kitabı inceledikten sonra, 'Tarihe kalacak bir kitap' yorumunda bulunduğunu anlattı.

ÖN SÖZ GÜL’DEN

Kitabın hazırlık aşamasından bilgisi olan, ancak içeriği kendisi içinde sürpriz olan 11. Cumhurbaşkanı Gül, 'A Protokol' adlı kitaba, 'Bu kitap; işine tutkuyla bağlı, o anı yakalama peşinde koşan, beni gölgem gibi takip eden Mehmet Demirci’nin gözünden Cumhurbaşkanlığı dönemimin ilginç ve özel anlarını sergilemesi açısından da önemli bir çalışmadır' diye ön söz yazdı.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER