ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2014 Cuma 16:53

'Bu devir bitecek, geri geleceğiz ve hesap soracağız'

Bu devir bitecek, geri geleceğiz ve hesap soracağız

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nün İstihbarat Şubesi'nde görevli 1'i amir 8 polis Valilik kararıyla açığa alındı. Açığa alınan istihbaratçı polislerin meslektaşlarını 'Bu devir bitecek, geri geleceğiz ve hesap soracağız' diye tehdit ettiği ileri sürüldü.


İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Komiser Yardımcısı M.Y., polis memurları A.Ö., A.G.Y., O.Ç., T.D., E.V. ve A.A., ilçelerde yaşanan terör olaylarında istihbarat akışını üst makamlara bildirmedikleri gerekçesiyle geçen 23 Ağustos'ta Valilik kararıyla başka birimlerde görevlendirildi. Başka birimlere tayin edildiğini öğrenen 7 istihbaratçı polis memuru, karardan 2 gün sonra hep birlikte İstihbarat Şube'ye gitti. Ancak, ilişikleri kesilen 7 polis, içeri giremeyecekleri söylenince, meslektaşları ile tartışmaya başladı.

TEHDİT İDDİASIYLA AÇIĞA ALINDILAR

İçeri alınmamaları üzerine öfkelenen 7 polis, iddiaya göre kendilerine engel olan meslektaşlarını tartaklamak istedi. Araya girilmesiyle kavga önlenirken, iddiaya göre başka şubelerde görevlendirilen 7 polis, "Bu devir elbet bir gün dönecek, o zaman sizinle görüşeceğiz. Biz geri geleceğiz ve size hesap soracağız" dedi. Bu olayın ardından 7 polis İstihbarat Şube'den uzaklaştırılırken, yaşanan olaylar ise diğer polisler tarafından tutanak altına alındı. Olay, çatışmaların sürdüğü Kobani'nin sınır komşusu olan Suruç'ta bulunan Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı'na da telefonla bildirildi.

Emniyet Müdürü Pınarbaşı, güvenlik kamerası kayıtları ve tutanakları inceledikten sonra başka birimlerde görevlendirilen eski istihbaratçı 7 polisin açığa alınması için Valiliğe başvurdu. Valiliğin de olur vermesinin ardından İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş talep edilirken, açığa alınan 7 polisin tabanca ve rozetlerine el konuldu.

ŞUBE MÜDÜR VEKİLİ DE AÇIĞA ALINDI

Bu gelişmenin ardından Kobani olayları nedeniyle sınır hattında sık sık olaylar yaşanması ve bunlarda polisin önlem alamaması ve gösterilerde hedef olması üzerine istihbarat zafiyeti yaşandığı gerekçesiyle İstihbarat Şube Müdür Vekili olarak görev yapan M.B. hakkında soruşturma başlatıldı.

Yapılan incelemede, sınır hattında ve kentin diğer ilçelerinde terör örgütü sempatizanlarınca yapılan eylemlerde İstihbarat Şube Müdür Vekili M.B.'nin telefon, mesaj veya yüz yüze görüşmeler ile bilgilendirildiği ortaya çıktı. Ulaştığı bazı istihbari bilgileri askeri kaynaklara aktardığı öne sürülen Mustafa B.'nin aynı bilgileri Emniyet Müdürlüğü'nün üst makamlarıyla paylaşmadığı belirlendi. Soruşturma doğrultusunda hazırlanan raporda M.B.'nin başta Suruç olmak üzere Ceylanpınar, Viranşehir ve Siverek ilçelerinde yaşanan birçok olayı haberdar olmasına rağmen üstlerine bildirmediği böylece polisin olayları önleme noktasında güçlükler yaşadığı bilgilerine yer verildi. Raporda ayrıca yıllardır istihbarat şubesinde görev yapan M.B.'nin sahip olduğu bilgiyi üstleriyle paylaşmaması tutumunun mevzuata aykırı olduğu da kaydedildi.

Şanlıurfa Valiliği oluruyla hazırlanan rapor doğrultusunda M.B., 2 Ekim'de açığa alındı ve İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş talep edildi.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER