ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 01:26

Bu dedikodu milleti sokağa döktü

Bu dedikodu milleti sokağa döktü

"Bir deli kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkartamamış" derler ya tam da öyle bir konu bu haber... "Deprem olacak" dediler milleti sokağa döktüler.


Çanakkale kent merkezi ile ilçelerinde çıkan "deprem olacak" söylentileri nedeniyle vatandaşlar evlerini terk etti.
Akşam saatlerinde sosyal medya üzerinde başlayan söylentiler nedeniyle vatandaşlar tedirgin oldu.

Tekirdağ'ın Malkara ve Çorlu ilçelerinde belediye hoparlöründen deprem olacak anonsu yapıldığı iddiası paniğe neden oldu. Aynı zamanda Edirne ve çanakkale'nin ilçelerine kadar yayılan söylenti üzerine evlerini terk eden vatandaşlar açık alanlara ve çay bahçelerine gitti.

Söylentiler üzerine Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Twitter hesabı üzerinden bu tür söylenti ve dedikodulara itibar edilmemesi çağrısında bulundu.

Belediye tarafından deprem olacağı yönünde herhangi bir anons yapılmadığını belirten Gökhan, depremin olacağının daha önceden bilinemediğini kaydetti.

Lapseki'de de söylentileri duyan vatandaşlar sahil boyuna gitti.

Oldukça tedirgin olduklarını ifade eden vatandaşlar, geceyi dışarıda geçirmeyi düşündüklerini belirtti.

Lapseki Kaymamı İsmail Ayhan Tavlı ise "Depremi yalnız Allah bilir, bugün böyle söylentiler bazı yerlerde olmuş" dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek de depremin saatinin ve gününün kesinlikle tespit edilemediğini söyledi.

"İMKANSIZ"

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr.Mustafa Erdik, depremin önceden tahmin edilmesinin imkansız olduğunu belirterek, bu gece Marmara bölgesinde deprem yaşanacağına dair, vatandaşlar arasında çıkan söylentinin dikkate alınmamasını gerektiğini söyledi.

Erdik, dünyanın hiç bir yerinde depremi önceden haber verecek teknoloji bulunmadığının altını çizerek, ''Öyle olsa bile zaten biz bunu Türkiye'nin resmi makamlarıyla paylaşırız. Deprem olacak veya olmayacak şeklinde hiç bir haber bizden çıkmaz. Benim insanlara tavsiyem bu tür haberlere inanmamaları" dedi.
 

POLİSTEN HIRSIZLIK UYARISI

Benzer şekilde Çanakkale ve Edirne'de de söylentiler paniğe neden oldu. Edirne'de de bazı vatandaşlar sokaklara çıktı. Polis ekipleri de dışarı çıkan vatandaşları polis ekipleri hırsızlık olaylarına karşı uyardı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER