ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mayıs 2013 Perşembe 18:10

Bu da hindi civcivi izdihamı


Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Ziraat Odası Başkanlığı tarafından satışa sunulan 12 bin adet hindi civcivi izdihama neden oldu. Vatandaşlar ve üreticiler tanesi 11 ile 15 lira arasında satılan bir aylık civcivlerden almak için adeta birbirleriyle yarıştı.

Ziraat Odası Başkanlığı tarafından organik kümes hayvancılığını geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla satışa çıkarılan 12 bin hindi civcivi kısa sürede satıldı. Renkli görüntülere neden olan civciv dağıtımında yüzlerce çiftçi ellerinde karton kutu ile birlikte sabahın erken saatinden itibaren Ziraat Odası Başkanlığı önünde beklemeye başladı. Balıkesir Hindi Üretim Merkezi’nden getirilen ve yaklaşık bir aylık olan hindi civcivlerinin tanesi 11 ile 15 lira arasında değişen fiyatlarla çiftçilere verildi.

Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı İsmet Alparslan, yaptığı açıklamada ilçede tarım ve hayvancılığın gelişmesine yönelik çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirtti. Alparslan, "Bu kapsamda Balıkesir Hindi Üretim Merkezi’nden 12 bin adet hindi civcivi getirttik. Bu civcivler yaklaşık bir aylık. Çiftçilerimizin daha güçlü olması, daha bilinçli üretim yapması için çalışmalar yapıyoruz. Bu nedenle organik kümes hayvancılığı da önemlidir. Bu kapsamda organik kümes hayvancılığını geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz." dedi.

Çiftçiler, Ziraat Odası’nın bu uygulamasından memnun olduklarını belirterek, "Civcivleri kendi ellerimizle büyüteceğiz. Hem daha organik olacak, hem de eti daha lezzetli olacak." diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER