ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Eylül 2013 Cuma 13:14

Bu caminin kubbesi 20 ton bakırla kaplanıyor


Türkiye'nin en büyük kubbeli camilerinin arasına girmeye hazırlanan Sakarya'nın Hendek ilçesindeki Rasimpaşa Camii'nin kubbesi 20 ton bakırla kaplanıyor.

    Dr.Ayhan Kızıl Caddesi üzerinde yapılan caminin inşaatı hızla devam ediyor. Caminin 37,5 metre genişliğindeki kubbesi bakır levha ile kaplanıyor. Caminin minarelerini yapan Ahmet Doğan, şerefenin demir işçiliğini yaptıklarını ifade ederek "Şerefenin boyu 10.30 santimetre bunun üzerine minaremizin kubbesi de 10.50 santimetre olacak. Minare tam olarak bittiğinde yerden yüksekliği 56 metre olacak." dedi.

    Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ise C-40 betonun kullanıldığı devasa yapının kubbe alanının bin 400 metre genişliği kapladığını söyledi. Kubbenin bakır levhalarla kaplandığını kaydeden İnci, "Cami kubbelerinin üzerleri genelde çinko, kurşun ve bakır levhalarla kaplanmaktadır. Çinko levhalar hava şartlarına fazla dayanıklı olmuyor çabuk çürüme yapıyor. Kurşun levhaların işçiliği kolay ancak kubbenin genişliğinin bin 400 metre olduğu düşünüldüğünde kurşun kaplama yapılacak olursa kubbeye 80 ton ağırlık binecek. Fiyatı pahalı, işçiliği beceri isteyen bakır levhalarla kubbenin kaplanması statik hesaplamalara daha uygun olduğundan dolayı kubbe, bakır levha ile kaplanıyor, bu nedenle kubbeye yaklaşık 20 ton ağırlık binecek."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER