ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 10:38

Brüksel Kültür Günleri yine dopdolu geçti

Brüksel Kültür Günleri yine dopdolu geçti


Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Kültür Günleri festivali büyük bir coşku içinde geçti. Dört gün süren festivalde Muazzez Ersoy, Kıraç ve Kutsi gibi bir çok sanatçı sahne alırken, ünlü tiyatrocu Kenan Işık ve yazar Hilmi Yavuz gibi isimler de söyleşiler ile renk kattı.

Belçika Türk Diyalog ve Dostluk Derneği'nin (Beltud)organize ettiği Brüksel Kültür Günleri, müzikten edebiyata, tiyatrodan halkoyunlarına, el sanatlarından Anadolu mutfağına birçok farklı sanatsal ve kültürel aktiviteyi gerçekleştirdi. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve dört gün boyunca 10 binden fazla kişinin katıldığı Brüksel Kültür Günleri’nde kültür ve sanatın birleştirici özelliği ve etkili dili sayesinde bir buluşmadan öte, bir paylaşım ve dostluk platformu sunuldu. Belçikalısı Türkü, yerlisi yabancısı farklı kültürlerden insanları bir şölen havasında bir araya getirip, sevgi ve barış mesajları vermeyi amaçlayan organizasyon, Türk müteşebbislerin açtığı Yıldızlar Okulu'nun (Ecole des Etoiles) bahçesinde yapıldı. Kültür Günleri’nden elde edilen gelirin yenilikçi eğitim projelerini finanse etmek üzere bağışlanacağını duyuran organizatörler bu etkinliğin bu manada kültür ve sanatın eğitime katkı projesi olarak görülmesi gerektiğini kaydetti.

Dört gün süren festivalde Muazzez Ersoy, Kıraç ve Kutsi gibi bir çok sanatçı sahne alırken, ünlü tiyatrocu Kenan Işık ve yazar Hilmi Yavuz gibi isimler de söyleşiler ile renk kattı. Okulun 10 bin metrekarelik bahçesi, kültür günleri için özel olarak dizayn edilerek, açık hava konserlerinin gerçekleştirileceği podyumun etrafına kurulacak kulübe-stantlarla bambaşka bir havaya büründürüldü. Son teknoloji ile donatılmış konferans ve gösteri salonu, söyleşilerle, tiyatro oyunlarıyla ve stand-up gösterileriyle şenlendi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER