ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:18

Bronzlaşırken vücudunuzda güneş yanıkları oluşabilir


Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. İnci Sak, birçok insanın yaz aylarında bronz cilde sahip olmak istediğini ama bronz cilde sahip olmak isterken, güneş ışınlarının deride bazı hastalıklara neden olduğunu dikkate almadıklarını belirtti. Sak, bronz cilde sahip olmak isteyenlerde güneş yanığı, deri (cilt) kanseri gibi rahatsızlıkların oluşabildiğine işaret etti.

Dr. İnci Sak, yaz aylarında insanların estetik açıdan hoş bir görünüm elde etmek için güneşin ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kaldığını hatırlattı. Bronz bir cilt görünümüne kavuşmanın birçok riskleri beraberinde getirdiğini ifade eden Dr. Sak, “Güneş ışınları nedeniyle kişi vücudunda güneş yanıkları, deri (cilt) kanseri, derinin çabuk yaşlanması, katarakta bağlı körlük gibi önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır.” diye konuştu.

Mor ötesi ışın veren elektrik lambaları ve bronzlaştırıcı suni ışık kaynaklarının da deri kanserlerini büyük oranda tetiklediğini aktaran Dr. İnci Sak, “Ultraviyole ışınlarına karşı dünyayı koruyan ozon tabakasının incelmesinin de deri kanserlerinde ciddi bir artışa neden olduğu bilinmektedir.” uyarısında bulundu.

Benlerin, yoğun pigmentli cilt hücrelerinin kümeleşmesinden oluştuğunu aktaran Sak, şu bilgileri verdi: “Benler, bazen ciltten kabarık şekilde, bazen ciltle aynı seviyededir. Bazı benler ise doğuştan var olan yapılardır. Birçoğunun tehlikesi olmamasına rağmen, doğuştan geniş ve kıllı dev benler ile değişik renklerde ve sınırları net olarak seçilemeyen benler Malign Melanoma’ya dönüşme riski taşır. Bu nedenle özellikle toprak işleriyle ilgilenen yani çiftçiler ve açık havada çalışma zorunluluğu bulunan kişilerin kendilerini güneşin zararlı ışınlarından koruması ve bunun için gerekli önlemleri alması önemlidir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER