ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 21:33

Brezilya'da Snowden'a imza kampanyası


Brezilya'da bir grup tarafından, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'a iltica hakkı tanınması için düzenlenen kampanyada toplanan 1,1 milyon imza Dışişleri Bakanlığına teslim edildi.
Politik konularda faaliyet gösteren uluslararası örgüt ''Avaaz'' tarafından düzenlenen kampanyada toplanan imzalar, yaklaşık 30 kişilik grup tarafından bakanlığa verildi.
Snowden'a iltica hakkı tanınması amacıyla düzenlenen kampanyada toplanan imzaların teslimi sırasındaki gösteride, gruptaki bazı kişiler ABD Başkanı Barack Obama, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ve Snowden'ın maskelerini taktı.

Avaaz'ın Brezilya koordinatörü Michael Freitas, yaptığı konuşmada, Snowden'a sığınma hakkı verilmesinin liderlik için önemli bir jest olacağını belirtti.
Brezilyalı bir senatör, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ı 2014 Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermişti.
Snowden'ın sızdırdığı belgeler arasında NSA'ın Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'i izlediği, ayrıca Brezilya'da devlete ait Petrobas şirketini de hedef aldığı iddiaları tepkilere neden olmuştu.
Rusya, Snowden'a 1 Ağustos'ta bir yıllık geçici sığınma hakkı vermişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER