ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 21:03

Brandenburg Başbakanı sağlık sorunları nedeniyle görevi bırakıyor


Almanya'nın başkenti Berlin'i çevreleyen Brandenburg Eyaleti'nin Sosyal Demokrat Partili (SPD) Başbakanı Matthias Platzeck, ağustos ayının sonunda görevini bırakacağını açıkladı. 59 yaşındaki siyasetçi sağlık sorunları nedeniyle 11 yıllık görevine nokta koymuş olacak. Yerine ise eyaletin 2010 yılından bu yana İçişleri Bakanı olan Dietmar Woidke’nin geleceği tahmin ediliyor.

Açıklamanın ardından SPD Meclis Grubu Yöneticisi Thomas Oppermann twitter’den attığı mesajda, “Bu Almanya siyaseti için büyük bir kayıp. Kendisine her şeyden önce sağlık diliyorum.” ifadelerini kullandı. 1995 yılından bu yana partinin üyesi olan Matthias Platzeck, 2005-2006 yıllarında SPD’nin genel başkanlığını da yapmıştı. Platzeck, o zamanlar da sağlık sorunları nedeniyle genel başkanlıktan istifa etmek zorunda kalmıştı. 2002’de Brandenburg Eyalet Başbakanı seçilen Platzeck, 2004 ve 2009 yıllarında göreve tekrar seçilmişti.

Platzeck son olarak BER Havalimanı’nın açılışının gecikmesi nedeniyle Berlin Eyalet Başbakanı Klaus Wowereit’ın yerine BER Denetleme Kurulu Başkanlığı’na getirilmiş ve kısa bir süre sonra beyin kanaması geçirmişti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER