ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:56

Bozkurt: Dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilmenin 3 şartı var

Bozkurt: Dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilmenin 3 şartı var


Dünya Gazetesi yazarı ve yönetim danışmanı Dr. Rüştü Bozkurt dünya ekonomisinde yaşanan hızlı gelişmelerin oluşturduğu yeni rekabetin 3 temel şartının bulunduğunu belirtti.

Karaman Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği ile Dünya Gazetesi’nin Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ortaklaşa düzenlediği ‘Değişen Dünya Piyasalarında Rekabetin Önşartı; İşbirliği, Güçbirliği ve Ortaklık' konulu konferansta konuşan Bozkurt Birinci şartın; ‘rekabet edilebilir ölçek' olduğunu, ikinci şartın ‘rekabet edilebilir teknolojik donanım', üçüncü şartında ‘dünya rekabetinin gerektiği bakış açısı ve yönetim anlayışı' olduğunu iddia etti.

Türkiye'de ortaklıkların uzun ömürlü olmamasının ‘başlangıç noktasına hassas bağlılık ilkesine' uymamak olduğuna belirterek, "Bizde ortaklıkların çoğu ciddi bir öngörme ve önlem alma disiplininden yoksundur. Birkaç kişi bir araya gelerek akla gelen ciddi bir fikre dönüşmemiş, ayrıntı bilgisinden yoksun ilke ve kuralları belirlenmemiş, hukuki çerçevesi iyi çizilmemiş, teknik koşulları yeterince irdelenmemiş, sosyal, siyasi ve sınıfsal bağlamda gerektiği kadar sorgulanmamış, finansal ihtiyaçların karşılanabilirliği üzerinde kafa yorulmamış bir anlayışla oluşturulmuyor. Genel algı olarak işler hep iyi gidecekmiş gibi bir yaklaşımla ortaklıklar kuruluyor. İş yaşamının tornistanlı bir gemi olmadığı, inişli-çıkışlı olduğu adeta unutuluyor. İşin gelişmesine ilişkin hayaller kuruluyor, angajmanlara giriliyor, ama toplu durum yada genel eğilimler nedeniyle işin aksaması halinde mevcudu koruma, odak değiştirme yada geri çekilme senaryolarına gerekli emek ve zaman ayrılmıyor." dedi.

Bozkurt, "Beni onaylamayabilirsiniz. Aklınızı bana emanet ederek beni onaylamanızı asla istemem. Ama ne demek istediğimi anlamaya çalışırsanız; uzun soluklu ortaklıklar kurabilme potansiyeliniz artar diye düşünüyorum" diyerek sözlerini tamamladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER