ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Aralık 2013 Salı 12:23

Bozkırın Tezene’sini üniversiteli gençler unutmadı


Yaşamında UNESCO tarafından Türkiye’nin 'Yaşayan İnsan Hazinesi' kabul edilen abdallık geleneğinin son temsilcisi Neşet Ertaş, ölümünün sene-i devriyesinde Fatih Üniversitesi öğrencileri tarafından anıldı.

Neredesin sen, gönül dağı, Zahidem, doyulur mu gibi birçok unutulmaz eserin sahibi Ertaş, ölümünün ardından türküleriyle hatırlandı. Üniversite eğitiminde bozlaklarla yakından ilgilenen ve Ertaş’a hayranlığıyla bilinen Fatih Demirhan orkestrasıyla türkülere can verdi. Orta Anadolu ve köylerinde türkü derlemeleri yapan, bağlama geleneğinin modern temsilcilerinden Fatih Demirhan, Neşet Ertaş’ın müzikle uğraşıyorum diyen herkesin hayatında etkili olduğunu söyledi. Demirhan, "Müzik, yaşanılan topraklardan bağımsız düşünülemez. Neşet Ertaş, hangi müzik türüyle uğraşırsa uğraşsın sanatçının kalbine değebilecek büyük bir ustadır. Bu kadar yoğun katılım beni çok memnun etti. Ozanımız hayatında çok fazla ilgi görmüş, çok farklı ödüllere layık olmuştur. Ancak bu kadar genç insanın hep bir ağızdan Gönül Dağı'nı söylediğini görse çok duygulanırdı diye düşünüyorum." dedi.

Fatih Üniversitesi Sahne Sanatları tarafından 'Usta İsimlere Vefa' adıyla hazırlanan program, gelecek nesillere geçmişin izlerini hatırlatmayı hedefliyor. Sahne Sanatları yöneticisi Aydemir Gültekin, "Neşet Ertaş Anadolu’nun önemli söz ustalarından. Öğrencilerden gelen talep doğrultusunda böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. Başka usta isimleri de anmayı borç biliyoruz." diye konuştu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER