ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 14:27

Bozdağ: "Yeni anayasadan vazgeçmeyeceğiz"

Bozdağ: "Yeni anayasadan vazgeçmeyeceğiz"


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye'nin yeni anayasanın hazırlanması konusunda zamanın kısıtlı olduğunu belirtti. Uzlaşı sağlanması dileğinde bulunan Bozdağ, aksi halde kendilerinin ve milletin yeni anayasa talebinden vazgeçmeyeceğini vurguladı. Bozdağ, BDP'li bir milletvekilinin polise silah çekmesi olayı ile ilgili yaptığı değerlendirmede "Çirkin bir fotoğraf, haddini bilmez bir yaklaşım olarak görüyorum." ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Esenyurt'ta düzenlenen bir konferansın çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruları değerlendiren Bozdağ, "82 Anayasası'ndan bugüne kadar milletimiz yeni bir anayasa talep ediyor. Bu bir anayasa sorunu olduğunu gösteriyor. Bizim bu sorunu çözmemiz lazım. O yüzden de Meclis'te uzlaşma komisyonu kuruldu. Bütün partiler eşit temsil ediliyor. Bizim arzumuz bu komisyonun yeni anayasayı uzlaşı ile milletin huzuruna getirmesidir. Önümüzdeki 3 ay içinde Meclis Komisyonu görevini başarı ile tamamlarsa yeni bir anayasa yapma başarısı olarak ortaya çıkacaktır. Biz böyle bir başarıyı arzu ediyoruz." dedi.

Çalışmaların kesilmesi ve ucunun açık hale getirilmesi durumunda sürecin zarar göreceğin ifade eden Bozdağ, ancak böyle bir durumda anayasa talebinin ortadan kalkmayacağını dile getirdi. Bozdağ, "O zaman bizim bu anayasa konusunda başarılı olamayacağımız anlamı da çıkar. Biz yeni anayasa konusunda hazırlıklıyız. Öyle ise bir araya gelip yapmak lazım. Komisyon da kendisine bir yıllık süre istedi. Sonunda ek süre talebi oldu. Bu da makul karşılandı, bir kez daha bir imkan verelim dendi. Ama bu sürenin uzaması durumunda 2014'e baktığınızda mahalli idareler, Cumhurbaşkanlığı, milletvekili seçimleri var. Bu kadar seçimin olduğu bir ortamda biz bu işi yaparız diyenler yanlış söylüyorlar, öyle ise bizim elimizdeki zaman belli. Biz bu takvime göre iş yapmamız lazım." şeklinde konuştu.

2013 yılı içinde bu konuda mesafe alınması gerektiğini anlatan Bozdağ, Meclis çalışmalarının yeterli olmadığını, Anayasa Komisyonları, Meclis ve halkoylaması aşamalarını takip eden sürecin ertelenmesinin ve zaman istenmesinin 'Biz bu işi yapmak istemiyoruz' anlamı taşıyacağını kaydetti.

Uzlaşı sürecinde Türkiye'nin yeni anayasa talebinin ortadan kalkmayacağını anlatan Bozdağ, bütün siyasi partilerin bu konunun muhatabı olduğunun altını çizdi. Bozdağ, uzlaşabildikleri partilerle bir araya gelerek bu talebi yerine getirebileceklerini söyledi. Uzlaşı olmaması durumunda da siyaset kurumunun bu sorunu ortadan kaldıracağını vurguladı.

'BDP'Lİ MİLLETVEKİLİNİN SİLAH ÇEKMESİ ÇİRKİN BİR FOTOĞRAF'

Bozdağ, BPD' li bir milletvekilinin polise silah çekmesi olayıyla ilgili de "Çirkin bir fotoğraf, kendini bilmez bir yaklaşım olarak görüyorum. Milletin vekilleri millete örnek olması lazım. Polis hepimizin can ve mal emniyetinin muhafızıdır. Canları pahasına bunu yapanlara karşı böylesi bir yaklaşımı şiddetle kınıyorum, lanetliyorum. Bu bir noktada bilinç altının dışa vurumu gibi bir davranı da kabul edilemez, çirkin bir yaklaşımdır." değerlendirmesinde bulundu.

BDP'nin bu konudaki tavrının ne olacağının önemine işaret eden Bozdağ, "Umarız onlar bu çirkin yaklaşıma pasif durarak, bu yanlışa ortaklık etmezler, gereğini yaparlar. Yapmazlarsa vatandaşımız sandıkta bunun cevabını verir." ifadesini kullandı.

Benzer bir olayın CHP Milletveki Hüseyin Aygün tarafından da ortaya konduğunu belirten Bozdağ, "Ama maalesef CHP'den de bu çirkin yaklaşıma karşı bir ses de yükselmedi. Ben hem Hüseyin Aygün'ü hem de İbrahim Bilici'yi kınıyorum." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER