ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 22:02

Bozdağ ve Eroğlu, 22 tesisin açılış ve temel atma törenine katıldı

Bozdağ ve Eroğlu, 22 tesisin açılış ve temel atma törenine katıldı


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde 22 tesisin toplu açılış ve temel atma törenine katıldı.

Bozdağ, törende yaptığı konuşmada, ülkede su kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirildiğini söyledi. Bozdağ, "Başbakanımızın yol arkadaşı İstanbul biliyorsunuz 1989’dan sonra CHP’li bir belediyenin becereksizliği ile susuzluğa mahkum olduğu bir dönemde, 94 yılında başbakanımız belediye başkanı olduğunda İstanbul’un her yanı bidonlarla doluydu. İnsanlar bidonlarla su getiriyorlardı çeşmelerden. Çeşme olmayan yerlerde benzinlik gibi su dağıtan yerler olşmuştu. Tankerler mahalle arasına su getiriyordu. İnsanlar günlük ihtiyacanı dahi karşılayacak suyu bulamıyorlardı. Böyle bir ortamda belediye el değiştirdi hem de muhalefette olmasına rağmen, o dönem bilirsiniz neler olduğunu, bugünkü gibi iktidar muhalefet ayırımı yapmayan belediyelerin bütün projelerine destek veren, kaynaklarını eşit olarak gönderen bir anlayış yoktu. Ona rağmen Istranca dağları aşıldı uzakladan İstanbul’a sular getirildi ve İstanbul, içme suyunu 50 yıllığına çözen bir noktaya geldi. Bugün hiçbir sorun yok. Milletimiz, bu başarıyı görünce Türkiye’nin başına Sayın Başbakanımızı ve ekibini getirdi. Bugün Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve sularla ilgili yine teknik patronu Veysel Eroğl Bey'dir. İstanbul'daki başarıyı Türkiye’ye taşıdı. Türkiye’nin dört bir yanında göletler, barajlar yapılıyor ve Türkiye'nin her tarafındaki sular tarlalarla buluşup berekete, kazanca dönüşüyor." dedi.

AK Parti hükümetleri zamanında birçok ilin su sorununun çözüldüğünü ifade eden Bozdağ, "Sadece istabul’un içme suyu meselesi çözülmedi, İzmir Belediyesi, kendi çözmesi lazımdı, içme suyunu çözemedi, orayı da hükümetimiz çözdü, Mersin suyu çözemedi, oylar yüzde 70 ama suyu Mersin’e de AK Parti kadroları getirdi. Yozgat’ta sular akmazdı, şimdi 24 saat akıyor. Musabeyli Çemil Çiçek Barajı'ndan içme suyu geliyor ve Yozgatlının 50 yıllık gelecekte sıkıntısı olmayacak, onu da biz çözdük." şeklinde konuştu.

“SU AKAR TÜRK BAKAR SÖZÜ, SU AKAR TÜRK YAPAR OLDU”

Türkiye’de boşa akan suların, gölet ya da baraj olarak değerlendirildiğini kaydeden Bozdağ, "Tarihin derinliklerinden tecrübelerle şöyle bir atasözü kalmıştır; 'Su akar Türk bakar'. Hakikaten sular akıyor şarıl şarıl ama biz etrafından bakıyor, o hazineden istifade edemiyoruz. Sayın Başbakanımız; 'Biz artık bu atasözünü değiştiriyoruz. Bundan sonra 'Su akar Türk yapar' olacak, her yerde suları biz yapacağız, baraj ve gölet olarak, içme suyu olarak milletimizin emrine hizmetine, sunacağız.' İşte bu projeler; 22 tesis 185 milyon lira, 2013 yılında 385 milyonluk, sadece Yozgat’a yapılan yatırımın içme suyu ve diğer alanlardaki sulamalarla ilgili kısmının bedeli. Siz bunu, diğer alanlara yaydığınızda çok büyük rakamlardır. Türkiye’nin nüfusu arttı, üretimi arttı, enerji ihtiyacı arttı ama enerji üretimi de arttı, AK Parti hükümetinden önce 79 yılda ürettiğimiz toplam enerjinin iki katını son 11 yılda biz üretir hale geldik. Bu, büyük bir adım, büyük bir başarıdır. Lafla söylüyorlar bunlar ama bunların lafla olmadığını biz gördük." diye konuştu.

Boğazlıyan ilçesinin, yerel şeçimlerde AK Partili belediye başkanı seçerek AK Parti'yi denemesini isteyen Bozdağ, "Boğazlıyanlı kardeşlerimizden, bize Boğazlıyanlılar belediyelerde de merkezde hizmetkarlık görevini verirlerse, Boğazlıyanlılara hizmet etmek bizim için de ayrı bir şeref olur. Bize bu dönemde belediyede de size hizmet edebilme imkanı verirseniz, biz Boğazlıyan'da iki kanatlı kuş nasıl daha iyi uçarsa, Boğazlıyan'ı daha ileri götürme konusunda daha iyi bir noktaya getirmiş olurz. Bu vesileyle Boğazlıyanlı kardeşlerimizden istirham ediyorum; hizmetkarlığınıza AK Partili bir arkadışımızı seçin. İki dönem CHP’li başkanımız Mustafa Bey hizmet etti, iki dönem de AK Partili birini deneyin, ordan bir arkadaş getirin, bir de onları görün, sonra da mukayese edersiniz." ifadelerini kullandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise Yozgat'a birçok müjdelerle geldiklerini ifade ederek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilen 8 tesisi hizmete açacaklarını söyledi.

Açılışı gerçekleştirilecek ve temeli atılacak 22 tesisin 9 adedi gölet sulama projesi, 1 adedi içme suyu, 1 adedi tamamlama, 11 adedi ise taşkın koruma tesisinden oluşacağını bildiren Eroğlu, "185 milyon liraya mal olacak bu tesislerle 24 bin 750 dekar tarım arazisine sulama suyu sağlanacak, 17 milyon 500 metreküp içme suyu temin edilecek, 2 ilçe, 3 bin 780 dekar tarım alanı ve 11 yerleşim yeri taşkından, zararlarından korunacak. Ayrıca, inşa edilecek göletlerde de 29 milyon 637 bin metreküp su depolanacak." diye konuştu.

Bakanlığa bağlı bütün genel müdürlüklerin destan yazdığını ifade eden Eroğlu, şunları söyledi: "Özellikle şunu ifade edeyim; bugün itibari ile sadece bakanlığımın Yozgat’a yaptığı yatırımların miktarı 1 milyar TL’yi (1 katrilyon TL’yi) çoktan aştı. Yozgatımız su açısından zengin bir yer değil esasen, Türkiye su zengini bir ülke değil, su fakiri de değil. Ama netice itibari ile suyu çok akıllı şekilde yönetmemiz lazım. Çok iyi bir şekilde kullanmamız lazım. Yozgat’ta sulamalar çok önemli. Biz bu çerçevede bütün Türkiye’de 'Bin Gölet ve Sulaması' adıyla muazzam bir seferberliğe başladık. Bin günde bin gölet ve sulaması, yani şu ana kadar 60-70 yılda yapılanları göze alırsak 350 gölet yapılmış, sulaması hariç, biz bin günde yani 3 yıldan daha az sürede bin tane gölet ve modern sulamasını tamamen kapalı sistem, yağmurlama olacak şekilde yapacağız. Yozgat’a da müjde veriyoruz. Yozgat için bugün hakikaten tarihi bir gün. Burası bugün bir milat olarak anılacak bana göre. Konuşmaların ardından, Bozdağ ve Eroğlu, açılışı yapılan ve temeli atılan tesis alanı içerisinde hatıra olarak ağaç dikimi yaptı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER