ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2014 Salı 08:03

Bozdağ: Uzun yargıdan şikayetçiyim

Bozdağ: Uzun yargıdan şikayetçiyim

Yargı sürecinin uzamasından kendisinin de şikayet ettiğini söyleyen Adalet Bakanı, yeni bir proje açıkladı.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen ICC Türkiye Milli Komitesince TOBB Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen 11. Milletlerarası Tahkim Semineri’ne Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu ve ICC Milletlerarası Tahkim Divanı Başkanı John Beechey ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katıldı.

UZUN YARGIDAN ŞİKAYETÇİYİM

Akşam'ın haberine göre yargı süreçlerinin uzamasının tartışılan ve eleştirilen bir konu olduğunu hatırlatan Bozdağ, "Bakan olarak ben de şikayetçiyim ama şikayet makamında değiliz. Meseleleri kısa sürede çözüme kavuşturmak için hükümet olarak yargı süreçlerini hızlandırmak bakımından ciddi adımlar attık" dedi.
Yargıtay ve Danıştay'a daire ve üye sayısını artıran adımlar attıklarını, uyuşmazlık yollarını çoğaltacaklarını belirten Bozdağ, zaman yönetimini iyi kullanmak için hayata geçirdiklerini "Satürn-Adli Zaman Yönetimi Projesi" hakkında da bilgi verdi.

AMASYA VE ERZURUM PİLOT BÖLGE

Projeyle açılan davanın ne kadar sürede ilk derece mahkemesinde biteceğinin işin başında bilineceğini anlatan Bozdağ, Amasya ve Erzurum'da pilot uygulamanın başladığını söyledi. Açılan dava veya soruşturmanın ne zaman sona ereceğine dair azami sürenin davacıya verildiğini söyleyen Bozdağ, pilot il sayısını 12'ye çıkardıklarını, planlama başarılı olursa bütün mahkemelere bu sistemi yayacaklarını bildirdi. Türkiye'de istinafın hayata geçirilememiş olmasının yargı süreçleri bakımından büyük sorun olduğunu vurgulayan Bozdağ, 2004'te İstinaf Mahkemeleri'ni kuran kanunların fiilen faaliyete geçemediğini anlattı.

İSTİNAF MAHKEMELERİ

Bozdağ, "İstinaf Mahkemelerini bu sene içinde fiilen hayata geçiren adımları da atıyoruz. İstinafın fiilen uygulanmasıyla Yargıtay'daki dosyaların daha hızlı karara bağlanması sağlanacaktır. 2014 yılı İstinaf Mahkemelerinin hayata geçtiği bir yıl olacaktır" dedi.

HAKEM HEYETLERİ DEVREDE

Bozdağ, iş uyuşmazlıklarında yeni bir adım atacaklarını da belirtti. Bakan, şunları söyledi: “Özellikle 5 bin liraya kadar olan iş uyuşmazlıklarında hakem heyetleri yoluyla çözüme kavuşturan yeni bir adım atıyoruz. Bakanlık olarak çalışmalarımız tamamlamış durumdayız. Önümüzdeki günlerde tasarıyı Bakanlar Kurulu’na sevk edeceğiz. Bakanlar Kurulu’muzun onay vermesine müteakip de Meclis’e göndereceğiz. Burada 5 bin liraya kadar olan iş uyuşmazlıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın il müdürü, işveren sendikasının bir temsilcisi, işçi sendikasının bir temsilcisi onlar meseleyi karara bağlayacaklar. Bu da eminim ki iş dünyamız için son derece önemli bir adım olacaktır. Pek çok ihtilafların yargıya gitmeden çözülmesine büyük bir katkı sağlayacaktır.” 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER