ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:13

Bozdağ: Türkiye Somali'deki insani yardımlarını sürdürecek


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye’nin Somali’de olmasından rahatsızlık duyanların olduğuna işaret ederek, Türkiye’nin Somali’de bulunmasının nedeninin siyasi olmadığını, insani olduğunu vurguladı. Bozdağ, "Bize de zaman zaman Türkiye’nin ne işi var Somali’de diye, batılı bazı ülkeler, Afrikalı bazı ülkeler soruyorlar, biz onlara her zaman aynı şeyi soruyoruz; Türkiye kadınlar, çocuklar, insanlar açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan, tedavisizlikten hayatını kaybederken, Türkiye’nin bunlara kör ve sağır kalması düşünülemezdi. Türkiye Somali’deki insani yardımlarını bundan sonra da sürdürecektir. Somali’de darda ve zorda olan insanların yanında olmaya devam edecektir." dedi.

Bozdağ, Somali’de Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği’ne yapılan terör saldırısında yararlanan 4 polisi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştıra Hastanesi’nde ziyaret etti. Ziyarette Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay da Bozdağ’a eşlik etti. Bozdağ, yaralı polis memurları, Mustafa Bozkurt, Orhan Ergül, Hakan Beyrek ve Nurullah Çalışcı’yı tek tek ziyaret etti. Hastane doktorundan yaralıların durumları ile ilgili bilgi alan Bozdağ, yaralı polislerle de sohbet etti.

YARALI POLİSE: ONLARI SİZ İNDİRDİNİZ DEĞİL Mİ?

Yaralı polislere "Rabbim sizi korumuş, sizi muhafaza etmiş. Hocalarımız durumlarınızın iyi olduğunu söyledi. İnşallah tez zamanda kalkarsınız." temennisinde bulunan Bozdağ, yaralılara olayın nasıl olduğunu sordu. Polis memuru da ‘bomba yüklü bir araç kapıdan içeri girdi ve o anda olan oldu’ dedi. Bozdağ’ın "Onları siz indirdiniz değil mi?" sorusuna da yaralı polis memuru, ‘evet’ karşılığını vererek, büyükelçilik bahçesine giren bütün teröristlerin vurulduğunu söyledi.

"YARALI POLİSLERİMİZİN DURUMU GAYET İYİ"

Ziyaretin ardından hastane çıkışında yaralıların durukları ile ilgili basın mensuplarını bilgilendiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Bildiğiniz gibi Somali Mogadişu Büyükelçiliğimize gerçekleştirilen terör saldırısında 4 polisimiz yaralanmış, 1 polisimizde yaralanmıştı. Şehidimize tekrardan Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum. 4 polisimiz Türkiye’den gönderdiğimiz ambulans uçakla ülkemize getirildiler. Şuanda Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altındalar. Ziyaretimiz sırasında polislerimizin durumlarının gayet iyi olduğunu gördük. 3 tanesi Başhekimimizin de ifade ettiğimi gibi taburcu edilebilecek durumda, sıhhatleri gayet iyi. Bir tanesi ile ilgili bir ameliyat yapılmış durumda. Onunda hayati tehlikesinin olmadığını gördük. Her türlü hareket kabiliyet gayet iyi durumda. Onlar için de rabbimden şifa diliyorum. İnşallah yakın zamanda ameliyat geçiren polisimizde ayağı kalkıp yürüme imkanı bulacaktır.”

Yaralıların alınmasının Cibuti hava sahasının kullanıma izin verilmediği için geciktiğine yönelik haberlere de açıklık getiren Bozdağ, şu ifadeleri kullandı: “Mogadişu’daki havaalanı gece uçuşlarına elverişli değil, sadece güneşin olduğu ortamda uçuş yapılabiliyor. Biz hemen yaralı polislerimizi Türkiye’ye alalım diye en yakın yere uçulmasını temin ettik. Cibuti tabi yakın bir yer. Orası gece uçuşlarına da elverişli bir yer, onun için oraya uçtu. İzin konusunda da her hangi bir sorun yaşanmadı. Gazetelerde bugün Mısır hükümetinin sorun çıkardığına ilişkin haberler doğru değildir. O tamamen prosedürlerle alakalı bir durum. İzni bekletip bekletip verme gibi bir durum söz konusu değil.”

"POLİSLERİMİZ BÜYÜK KAHRAMANLIK GÖSTERMİŞLER"

Polis memurlarının ve yetkililerin olayla ilgili anlattıklarını paylaşan Bozdağ, “Tabi hem polislerimizle konuştuk hem büyükelçiliğimiz ile konuştuk, oradaki diğer yetkililerden de bilgi aldık. Saldırı bir bomba yüklü aracın bizim büyükelçiliğimizin eki olarak kabul edilen daha doğrusu büyükelçilik personelimizin ikametine tahsis edilmiş olan binanın girişi kapısına bomba yüklü bir araç geliyor. Bu araç patlatılıyor. Bu aracın patlatılmasının hemen akabinde intihar saldırısı için 3 kişinin araçtan inip binaya doğru geliyor. O sırada bizim güvenlik görevlilerimiz tarafından etkisiz hale getiriliyor. Bir tanesi son anda, ölmeden önce elinin üzerindeki bombanın düğmesine basabiliyor. Ondan sonra ikinci bir patlama oluyor. O patlama sırasında şehit olan polisimiz Sinan Bey biraz daha içeride olduğu halde, daha öldürücü bir yerden yara aldığı için şahadet mertebesine ulaşıyor. Diğer polislerimiz daha hafif yaralarla atlatmış durumda. Bizim polislerimiz gerçekten büyük kahramanlık gösterdiler. Daha önce orada BM’in karargahına da girildi, benzer şekilde. 15 tane BM’in güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Bizim polislerimizin profesyonelliği sayesinde ve liyakatleri sayesinde bu olay daha büyük facia olma ihtimali varken önlenmiştir. Bunun için ben kahraman polislerimizi yeniden tebrik ediyorum.” sözlerini dile getirdi.

"TÜRKİYE İNSANİ VE VİCDANİ NEDENLERLE SOMALİ'DE"

Türkiye’nin Somali’de bulunmasının nedenine değinen Bozdağ, Türkiye’nin yardımlarının olmasının nedeninin insani olduğunu, siyasi olmadığını bildirdi. Siyasi ve hesabi bir nedenle Türkiye’nin Somali’de olmadığının altını çizen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bize de zaman zaman Türkiye’nin ne işi var Somali’de diye, batılı bazı ülkeler, Afrikalı bazı ülkeler soruyorlar, biz onlara her zaman aynı şeyi soruyoruz; Türkiye kadınlar, çocuklar, insanlar açlıktan, susuzluktan, ilaçsızlıktan, tedavisizlikten hayatını kaybederken, Türkiye’nin bunlara kör ve sağır kalması düşünülemezdi. Türkiye insani nedenlerle ordadır, vicdani nedenlerle ordadır. Şuanda Somali’de açlıktan ve tedavisizlikten veya susuzluktan hayatını kaybeden insan kalmamıştır. Sokaklar yeniden canlanmış, insanlar yeniden umutlanmıştır. Tabi bundan fevkalede rahatsız olanlar da var. Çünkü Somali 20 yıldır bir iç savaşın içinde, orada büyük bir çatışma ortamı var. Bu çatışma ortamından beslenenler de var. Şebap terör örgütü, biliyorsunuz, El-Kaide’ye katılmıştı. Dolayısıyla orada bulunan Şebap terör örgütü, El-Kaide terör örgütü ile de irtibatlı bir terör örgütü. Bugüne kadar bizim Büyükelçiliğimiz hedef alan doğrudan bir saldırı olmamıştır. Daha önce gerçi Kızılay’da çalışanlar yaralandı, patlamalar oldu ama onlar bizim Türk Kızılay’ını doğrudan hedef alan saldırı değildi. İlk defa Türkler hedef alınarak bir saldırı gerçekleştirildi. Tabi saldırıyı terör örgütü üstlendi ama arkasında farklı hesaplar, farklı kişiler var mı, ebette buna ilişkin araştırmalar da devam edecektir. Ama Türkiye Somali’deki insani yardımlarını bundan sonra da sürdürecektir. Somali’de darda ve zorda olan insanların yanında olmaya devam edecektir.”

"20 YILDA SOMALİ'NİN BAŞINA GELEN EN İYİ ŞEY BAŞBAKAN'IN SOMALİ'YE GELMESİDİR"

Somali’de havanın çok değiştiğini anlatan Bozdağ, Somali’ye ilk gittiklerinde binalarının her tarafının delik deşik, kurşun izleri ve bombalarla yıkılmış bir vaziyette olduğunu belirterek, sokakta insanların olmadığını, adeta herkesin ölümü beklediğini ifade etti. Türkiye’nin gitmesi 19 Ağustos’ta 2 yıl olacağını aktaran Bozdağ, Somali’de çok şeyin değiştiğini şöyle anlattı: "Yeniden sokaklar canlandı, pazarlar canlandı. Somali diasporası Somali’ye dönmeye başladı. Bölünen Somali birleşmek için görüşmeler yapıyor, Türkiye’nin öncülüğünde. Pek çok konuda müspet adımlar oldu; eğitimde, sağlıkta, alt yapıda, üst yapıda. Şuanda Somali’ye giden herkes bu değişimi gayet iyi fark ediyor. Onun için de Somali Cumhurbaşkanı aynen şunu söylemişti, ‘son 20 yılda Somalilerin başına gelen en iyi şey, Türkiye’nin Başbakanı’nın Somali’ye gelmesidir’ o iyi şeyden sonra Somali’de çok şey değişti. Bunlardan rahatsız olanlar oldu, onlarla irtibatlı da olabilir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER