ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2014 Salı 16:35

Bozdağ son noktayı koydu

Bozdağ son noktayı koydu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ YSK kararaları hakkında kritik açıklamalarda bulundu.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "YSK kararaları, bireysel başvuru ya da başka bir yolla Anayasa Mahkemesi'ne götürülemez" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis'te gazetecilerin MHP’nin, 4 eski bakanla ilgili Meclis'e gelen fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılmaması kararına karşı İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuruyla ilgili sorusunu cevaplandırdı.

Meclis kararlarının kesin olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Anayasa Mahkemesi ve İdare, yargı, Meclis kararlarını denetleyemez. Partiler, idare mahkemelerine başvurabilirler. İdare mahkemesi bunu usulden reddetmeli. Çünkü Meclis kararları aleyhine idari yargı yoluna başvurulamaz. Hüküm çok açık. Ama onlar herhalde siyaseti mahkemeye kadar taşımak istemişler" dedi.

Bozdağ, başka bir soru üzerine de YSK kararlarının bireysel başvuru ya da başka yolla Anayasa Mahkemesi'ne taşınamayacağını belirterek, "YSK kararları doğru yanlış, tartışmasız kesin kararlardır. Anayasa Mahkemesi, böyle bir başvuru olması halinde ön inceleme yapıp, bu başvurunun kabul edilmezliğine karar vermek zorundadır. Anayasa Mahkemesi'nin burada takdir hakkı yoktur, 'bakarım, görüşürüm' diyemez. Yasa ve Anayasa, Anayasa Mahkemesi'ne takdir hakkı tanımamıştır. Bu kadar açık hükmün ihlali olursa, zaten Türkiye'de seçim güvenliği diye hiçbir şey kalmaz" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER