ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 20:00

Boyabat’ta 500 keklik doğaya bırakıldı

Boyabatta 500 keklik doğaya bırakıldı


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu proje kapsamında, Sinop’un Boyabat ilçesinde 500 keklik, Kurusaray köyünde doğaya bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Sinop Şube Müdürü Fatma Karahan, kekliklerin doğaya salınması dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de çeşitli evrensel etkiler ve insan baskısı nedeniyle doğal habitatların bozulmaya devam ettiğini ve nesli tehlike altında olan yaban hayvan türlerinin sayısının gün geçtikçe arttığını söyledi. Bakanlığın, doğal mirasın bir parçası olan yaban hayvanı türlerini ve onların yaşadığı habitatları korumak için tedbirler aldığını ifade eden Karahan, ''Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen 2013 yılı Doğaya Keklik Yerleştirme Eylem Programı kapsamında, ilimize doğaya yerleştirilmek üzere bin keklik tahsisi yapıldı. İlk etapta 500 kekliği doğaya saldık. Sinop merkez, Durağan, Boyabat ve Saraydüzü ilçeleri başta olmak üzere kalan 500 keklik daha doğaya bırakılacak. Bu yıl ki hedefimiz doğaya bin keklik bırakmaktır.'' diye konuştu.

Kekliklerin doğaya bırakılması törenine katılan Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger de yaptığı konuşmada, doğaya bırakılan kekliklerle birlikte bölgedeki keklik popülasyonunu artacağını ve Sinop’un doğal hayatına ve ekoturizmine katkı sağlayacağını söyledi. Köşger, ‘‘Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bu keklikler Sinop’un yaban hayatının güçlenmesine katkı sağlayacak.’’ dedi.

Daha sonra getirilen keklikler doğaya bırakıldı. Törene Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, Boyabat Kaymakamı Bilal Bozdemir ve davetliler ile köylüler katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER