ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 15:31

Boyabat'ta 22 bin meyve fidanı

Boyabatta 22 bin meyve fidanı


 Boyabat Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Refik Kayadibi, 4 yıldan beri süren Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında 22 bin meyve fidanının dağıtıldığını söyledi. Dağıtımı yapılan meyve fidanlarından verimin 2013 yılında alınacağı belirtildi.

2009 yılında başlanan Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında bu güne kadar 223 kişiye elma, armut, kiraz ve ceviz ağacından oluşan toplam 21 bin 975 fidanın çiftçilere dağıtıldığını belirten Kayadibi, dağıtılan fidanların yüzde 50 Özel İdare Müdürlüğü destekli ve kapama yani tek çeşit usulü ile ekildiğini söyledi. 2009 yılından bu yana uygulanmakta olan proje sayesinde meyve yetiştiriciliğine yüz de yüzün üzerinde bir artışın yaşandığına dikkat çeken Kayadibi, "Meyvecilikte verimin yüksek olması için ve yapılan ziraatın çiftçilerimize gelir getirici olabilmesi için meyve bahçelerinin kapama (tek çeşit) bahçe vasfında olması gerekir. İlçemizde 2009 yılından beri uygulanan Meyveciliği Geliştirme Projesi Kapsamında mevcut kapama meyve bahçelerinde yüzde yüzden daha fazla artış sağlandı. İlçemizde 2009 yılından önce yok denecek miktarda kapama meyve bahçesi mevcut iken hâlihazırda çeşitli köylerde 205 çiftçimiz 657 dekar alanda meyve yetiştiriciliği yapmaya başlamıştır. 2013 yılında yapılan çalışmaların meyvesi alınmaya başlanacak ve ürünler pazara inmeye başlayacaktır." diye konuştu.

Proje kapsamında farklı ürünlerin yetiştirilmesi için çalışmaların çok yönlü devam ettiğini söyleyen Kayadibi, "Çiftçilerin taleplerine ek olarak Müdürlüğümüzce ilçemizde 2 yıldır değişik meyve ve üzüm çeşitleri denemesi yapılmaktadır. 2011 yılında İlçemizde 7 dekar alanda üzüm, 5 dekar alanda ceviz ve bir dekar alanda tam bodur elma bahçeleri denemesi yaptık. 2 dönüm üzüm dışında denemeler başarılı bir şekilde devam ediyor. Yine 2012 yılında 10 dekar alanda 4 çeşit üzüm ve bir dekar alanda nar denemesi için fidanları getirdik. Bu fidanların yerlerini hazırlayarak bu çeşitlerinde İlçemiz şartlarında olup olmayacağını deneyeceğiz. Meyveciliği İlçemizde yaygınlaştırma çalışmalarımız devam edecektir."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER