ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 14:37

Boyabat Bazalt Kayalıkları turizme kazandırılacak


Sinop’un Boyabat ilçesinde bulunan ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 106. Tabiat Anıtı olarak tescil edilen Bazalt Kayalıkları turizme kazandırılacak.

        Bazalt Kayalıkları’nın Boyabat turizmine kazandırılması için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Mehmet Ermiş, milli park ilan edilmesinden sonra kayalıkların bulunduğu alanda yapılan çalışmaların memnun edici olduğunu söyledi. Boyabat sınırları içinde yer alan Bazalt Kayalıkları’nın 2010 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafında Türkiye’nin 106. Tabiat Anıtı olarak tescil edildiğini ve koruma altına alındığını ifade eden Ermiş, "Bazalt Kayalıkları ülkemiz ve uluslararası düzeyde öneme sahip müstesna yerlerden biridir. Bu kaylıkların sürdürebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara bırakılması için Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından milli park çalışmalarına başlandı. Biz de belediye olarak gereken desteği vermeye gayret ediyoruz." dedi.

    Bazalt Kayalıkları’nda yer alan bazaltların Türkiye’de yer alan kayalıklar içinde ayrı bir öneme sahip olduğunu ve aynı zamanda bilim dünyasında da eşine az rastlanan kayalıklar içinde yer aldığına dikkat çeken Ermiş, bu kayalıkların tanıtılması için gereken bütün çalışmaların yapılacağını söyledi. Ermiş, "Bazalt Kayalıkları ilçemiz turizminin gelişmesi için önemli mihenk taşlarından biridir. Belediye olarak kayalıkların bulunduğu alanda bilgilendirme tabelaları, köprüler, araç park alanları, yürüyüş yolları ve gezme alanları oluşturuldu. Buradaki çalışmaları yakından takip ediyoruz." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER