ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ekim 2013 Çarşamba 12:51

Boy kısalması kemik erimesi belirtisi olabilir


Kemik erimesi (osteoporoz), kemik mineral yoğunluğunun azalması ve mikro yapısındaki değişikliklere bağlı olarak kemiğin kırılganlığının artması olarak bilinmektedir. Kemik erimesinde hastalık ilerledikçe özellikle omurga, el bilekleri ve kalça kemiklerinde basit travmalarla kırıklar oluşup, boy kısalması, hareket kısıtlılığı ya da kamburluk meydana gelmektedir.

    Memorial Kayseri Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Uz. Dr. Uğur Alp Göksu, kemik erimesi hakkında bilgi verdi. Dr. Uğur Alp Göksu, sebepsiz kırıklar ve boy kısalması osteoporoz belirtileri arasında olduğunu aktararak, “Kemik erimesine bağlı kırıklar ve buna bağlı şikayetler oluşuncaya kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bazen hafif darbeyle veya darbe öyküsü olmadan kalça kemiklerinde, omurgada ve el bileğinde kırıklar oluşabilir. Kırıktı ciddi ağrılara da neden olur. Ayrıca boyda kısalma ve kamburluk gibi sorunlara yol açabilir.” dedi.

    “Osteoporoz hastayı yatağa bağımlı hale getirebilir” diyen Dr. Uğur Alp Göksu, şunları söyledi: “Kemik erimesi, düşme veya küçük travmalarda kemik kırılmasına bağlı oluşan sorunlardır. Kırığa bağlı olarak hastaların bir kısmı uzun süre yatağa bağımlı kalırken bu hastaların bir kısmı da uzun süreli bir yardımcıya ihtiyaç duymaktadır. Bunun sonucunda önemli oranda tıbbi, sosyal ve maddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Osteoporozun tanısı ve tedavisi ile osteoporozdan korunma bu nedenle oldukça önemlidir.”

    “Sağlıklı kemikler için kalsiyum ve D vitamini önemlidir” diyen Dr. Uğur Alp Göksu, “Sağlıklı kemik yapısı için, kalsiyum ve vitamin D içeriği zengin yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle süt, yoğurt, peynir, dondurma, fasulye, badem, yeşil yapraklı sebzeler, balık yağı, brokoli, yumurta ve balık gibi yiyecekler düzenli olarak tüketilmelidir.” uyarısında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER