ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 16:55

Botan Efsanesi, İstanbul lansmanını BKSM'de yaptı

Botan Efsanesi, İstanbul lansmanını BKSMde yaptı


Siirt’in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini, kültürel dokusunu dansın diliyle anlatan Botan Efsanesi Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu, İstanbul lansmanı Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde yaptı.

Ev sahipliğini Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı geceye; Siirt Milletvekili Osman Ören, Arif Demirkıran, Siirt Valisi Ahmet Aydın, İstanbul Vali Yardımcısı Hayrullah Sun, Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş, Kağıthane Kaymakamı Ahmet Akın Varıcıer, Siirt Kültür Müdürü Cengizhan Başaran, Siirtli iş adamları ve çok sayıda semt sakini katıldı.

Siirtli öğretmen, öğrenci ve esnaflardan oluşan Botan Efsanesi, BKSM’de sahne performanslarıyla göz doldurdu. 45 kişiden oluşan Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu, halk oyunlarını tiyatral olarak sundu. BKSM’de izleyicilerin alkışlarla eşlik ettiği gösteride grup; Grani, Halef, Segavi, Karakistan, Kızlar, Huruke, Genimo, Helala, Maşallah, Bablekan, Govend, Çaçan, Kevanjer, Hazale, Dellocan ve Mizansel gibi Siirt yöresine ait oyunları sahneledi. İstanbul’daki biletli ilk gösterisi olan Botan Efsanesi, oyunları yanında kostümleri ile de beğeni topladı.

İsmini Dicle Nehri’nin bir kolu ve yaşamın ilk yeşerdiği yerlerden biri olan Botan Çayı’ndan alan topluluk, Siirt Valisi Ahmet Aydın’ın himayesiyle 9 ay önce kuruldu. Botan Efsanesi, halk oyunları gösterisi şiirlere ve türkülere konu olan Botan Çayı’ndan başlayarak, astronomi bilimlerinin zengin değerlerine sahip olan Güneş Hadisesi’ni anlatan 3 dilli şehrin kültürünü konu alıyor.

Gecenin sonunda konuşma yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Bu kadar güzel bir gösterinin ardından konuşmak çok zor. Bu salon her zaman sizlere açıktır, tekrar sizi izlemek isteriz. Valimizi tebrik ederim. Kardeşlik bu olsa gerek. Bu gösteriyi izleyip de Siirtlileri sevmeyen olamaz." diye konuştu.

Siirt Valisi Ahmet Aydın de "Bu grupla ne kadar övünsek azdır. Siirt'in yaşayan 3 kültürünü tanıtmak amacıyla Siirt Gösteri Sanatları Topluluğu'nu valiliğimiz bünyesinde kurduk. Siirt'in binlerce yıllık tarihini, efsanelerini günümüze dansla taşıdık." şeklinde konuştu.

Program, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER