ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 16:09

Bosnalı Sırp liderden Türk yatırımcılara davet


 Bursa Valisi Şahabettin Harput ve beraberindeki heyet, Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı Milorad Dodik'i ziyaret etti.
     Harput ve Dodik, Başkanlık binasında gerçekleştirilen ziyaretin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
     Vali Harput, Bosna Hersek'e, Türk işadamları ve belediye başkanlarından oluşan kalabalık bir heyetle geldiğini ve burada karşılaştıkları misafirperverlikten memnuniyet duyduğunu söyledi.
     Bosna Hersek'te Türk işadamları açısından ciddi potansiyel ve teşvikler olduğunu, özellikle tekstil, tarım, enerji, gıda ve turizm alanlarının yatırım için cazip olduğunu öğrendiklerini ifade eden Harput, Bosna Hersek'in bölgesinde önemli bir ülke olduğunu vurguladı.
     Vali Harput, Türkiye'nin, Balkanlar'ın, huzurlu, istikrarlı ve refah düzeyi yüksek bir bölge olmasını arzuladığına dikkati çekti.
     Harput, "İyiki gelmişiz. Burada işbirliği açısından kararlı irade gördük. Bu ziyaretler devam edecek. İşbirlikleri sadece ticari konularla ilgili olmayacak, bunlar halklar arasındaki diyaloğu da geliştirecek" diye konuştu.
    
     -Türk yatırımcılara davet-
    
     Dodik de Türk heyetini Banya Luka'da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.
     Görüşmede, heyete, Bosna Sırp Cumhuriyeti ekonomisi hakkında bilgiler verdiğini ifade eden Dodik, bölgenin Türk yatırımcıları açısından fırsatlara açık olduğunu söyledi.
     Dodik, Türk iş adamlarını bölgeye yatırıma davet ederek, gereken yardımı yapmaya hazır olduklarını vurguladı.
    
     -Kabine üyeleri ile görüşme-
    
     Vali Harput ve beraberindeki heyet, daha sonra hükümet binasına geçerek, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde Boşnaklar'ı temsil eden Başkan Yardımcısı Enes Sulykanoviç ve diğer bazı bakanlarla görüştü.
     Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleştirildi.
     Heyette, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bosna Hersek'in Bursa Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek de yer aldı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER