ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 15:00

Bosna'dan Meram Belediyesi'ne teşekkür plaketi


Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna yakınlarındaki Haciçi Belediyesi tarafından, "kardeş belediyesi" olan Konya'nın Meram Belediyesi Başkanı Serdar Kalaycı'ya, belediyelerine verdiği katkılarından dolayı plaket takdim etti.
     Bosna-Hersek'in bağımsızlık ve Haciçi Belediyesi Günü kutlamaları çerçevesinde, Konya'nın Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, "kardeş belediye" olan Haciçi'de düzenlenen etkinliklere katıldı. Haciçi Belediyesi Günü etkinlikleri kapsamında, yeni inşa edilen Multimedya Merkezi'nde düzenlenen törene Haciçi Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, Haciçi Belediye Meclisi Başkanı Adnan Proha, ülkenin çeşitli belediyelerinin başkanları ile çok sayıda misafir katıldı.
     Saygı duruşu ve Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda konuşan Haciçi Belediye Başkanı Hamdo Eyuboviç, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı'nın Haciçi'de bulunmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.
     Bosna savaşı sırasında Haciçi Belediyesi'nin büyük oranda zarar gördüğünü, insanların ilçeyi terk ettiğini ifade eden Eyuboviç, ancak yaptıkları çalışmalarla Haciçi'nin yeniden inşa edildiğini ve halkın huzur içerisinde artık yaşamaya başladığını dile getirdi. Eyuboviç, "Kardeş belediyemiz olan Meram Belediyesi sayesinde Haciçi'de birçok projemizi tamamlamış olduk. Meram Belediyesi'ne yaptığı katıklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
     Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ise yaptığı konuşmada, Meram Belediyesi'nin birçok kardeş belediyesi olduğunu, ancak Haciçi Belediyesi'nin Meram'ın "gözbebeği" olduğunu kaydetti.
     Kalaycı, "Sizin için burada inşa ettiğimiz projelerden iyi yararlanmanızı, Haciçi yanındaki tepede diktiğiniz Bosna-Hersek bayrağının hep dalgalanmasını istiyoruz. Hamdo Eyuboviç'i en son seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ediyorum" diye konuştu.
     Konuşmaların ardından, Haciçi Belediye Meclisi Başkanı Adnan Proha, Başkan Kalaycı'ya, Haciçi'nin kurtuluşunu simgeleyen "6 Mart Plaketi"ni takdim etti. Proha ayrıca, Haciçi Belediyesi'e verdikleri destekten dolayı da plaket verdi.
    
     -Meram Belediyesi'nin Haciçi'de hayata geçirdiği projeler-
    
     Meram Belediyesi, TİKA aracılığıyla, Haciçi Belediyesi'ne bağlı olan Binyejevo'da bir sağlık ocağı ve Haciçi'nin merkezinde bir park inşa etti. Bu iki proje yaklaşık 370 bin avroya mal oldu. Ayrıca Haciçi'de, 2011 yılının Eylül ayında, Meram Belediyesi'nin desteğiyle, maliyeti 15 bin avro olan ülkedeki en büyük Bosna-Hersek bayrağı göndere çekildi. Bunun yanı sıra, Meram Belediyesi, binin üzerinde öğrencisi olan el sanatları okulu ve Türkçe kursları projelerinde, Haciçi Belediyesi'ne destek old.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER