ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 17:18

Bosna’daki Türk üniversitesinden Çin ile işbirliği

Bosnadaki Türk üniversitesinden Çin ile işbirliği


 Uluslararası Burç Üniversitesi (International Burch University-IBU) ile Çin’in prestijli bazı üniversiteleri arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

IBU, kısa süre önce Çin’in Pekin, Tianjin ve Hebei şehirlerinde incelemelerde bulunan IBU heyeti, başkentte Pekin Üniversitesi, Minzu (Milliyetler) Üniversitesi, North China University of Technology (NECUT); Tianjin şehrinde Nankai Üniversitesi, Hebei eyaletinde ise Hebei Üniversitesi ile görüşmeler gerçekleştirdi. IBU, bu üniversitelerden Hebei ve NECUT ile eğitim işbirliği anlaşması imzaladı.

IBU Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Padem ile Genel Sekreter Admir Salihagic, Çin ile işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Rektör Padem, gelecek yıllarda Çin ile işbirliğini daha da artıracaklarını ve Pekin, Qinghua ve Nankai gibi prestijli üniversitelerle eğitim işbirliği anlaşması imzalayacaklarını dile getirdi.

Saraybosna'da 2008'de kurulan IBU'nun modern bir üniversite olduğunu ve hatırlatan Padem, Çinli yetkililerin, IBU’nun eğitim dilinin İngilizce olmasının işbirliğini güçlendireceğini belirttiğini dile getirdi.

Gerek lise ve gerekse üniversiteli üstün yetenekli öğrencilerin çalışabileceği Yenilik Merkezi (Innovation Centre), gençlerde bilim merakını ve bilimsel düşünce şeklini geliştirebileceği Bilim Merkezi (Science Centre) ile lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren Genetik ve Biyomühendislik (Genetics and Bioengineering) bölümlerinin bulunduğu IBU’nun değişik ülkelerle de işbirliği yaptığını belirten Padem, üniversitelerinin Webometrics sıralamasına göre, 6 ay içinde 3 bin 900 üniversiteyi geride bırakarak bir rekora imza attığını ifade etti.
Rektör Padem ayrıca 20 binin üzerinde İngilizce, 10 binden fazla da Türkçe kitaba sahip IBU kütüphanesinin Balkanlar'da bir benzerinin bulunmadığını dile getirdi. Hüseyin Padem, Bologna kriterlerine tam uyum sağlayan ve akredite olan bir üniversite olmaları; verdikleri eğitim ve sundukları ortam nedeniyle talep gördüklerini ve öğrencilerin yarısının yurtdışından geldiğini aktardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER