ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Mart 2013 Perşembe 16:54

Bosna’daki Osmanlı eserlerini incelediler


Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) Erzurum Şubesi ile yeni açılan Erzurum Mühendisler Derneği (ERMÜDER) üyeleri, teknik incelemeler yapmak üzere Bosna-Hersek’e gezi düzenledi.

Uluslararası Burç Üniversitesi’nin daveti üzerine Saraybosna’ya giden teknik elemanlar ve mühendisler burada öğretim görevlileri ile bir araya geldi. Türk mühendis ve teknik elemanlar ile Bosna’daki üniversitenin öğretim elemanları Osmanlı’dan kalan tarihi mekânların restorasyonu ve ıslah edilmesiyle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

ERMÜDER Başkanı Alper Küçük, Osmanlı’dan kalan tarihi mekânların ortak bir projeyle ıslah edilmesi için çalışma teklifinde bulundu. TÜTEV Erzurum Şubesi Başkan Yardımcısı Fatih Polat, Bosna-Hersek’te Osmanlı izlerini derinden hissettiklerini belirterek, tarihi mekânların halen savaşın izlerini taşıdığını, Bosna’nın herkes tarafından görülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Bosna’da düzenlen Türkçe Olimpiyatları ülke finaline de katıldı. Ayrıca, Mostar Köprüsü Türk köyleri ve ülkedeki tarihi ve mimari birçok mekânı gezme fırsatı bulan Erzurum heyeti, Ayrıca Bosna-Hersek’te bulunan Fatih Sultan Mehmet Korosu'nun programına katıldı. Konserden hayli memnun kalan mühendisler ve teknik elemanlar, Fatih Sultan Mehmet Korosu’nu Erzurum’da konser vermeye davet etti. Koronun şefi, Ramazan ayında Erzurum'a gelebileceklerini kaydetti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER