ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 21:05

Bosna'da futbol taraftarları arasında kavga


Bosna Hersek 1. Ligi'nde mücadele eden Saraybosna'nın Zeljeznicar ve Banya Luka'ın Borac Banya Luka futbol takımlarının taraftarları arasında çıkan kavgada, 7'si polis, 24 kişi yaralandı.

Orta Bosna Kantonu İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Donyi Vakuf'ta, Zeljeznicar ile Borac Banya Luka futbol takımlarının taraftarları arasında çıkan kavgada, 7 polis ile 17 taraftarın yaralandığı belirtildi.

Saraybosna Acil Servisi'nde tedavi altına alınan yaralılardan 9'unun sağlık durumlarının ağır olduğu, olayla ilgili 35 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Kavganın, "Zeljeznicar" taraftarlarının, takımlarının deplasmanda "Priyedor Rudar" ile oynayacakları maç için Priyedor'a, "Borac" taraftarlarının ise deplasmanda "Olimpic Sarajevo" takımı ile oynayacakları maç için Saraybosna'ya doğru giderken, Donyi Vakuf'ta mola verdikleri sırada yaşandığı öğrenildi.

"Yaşanan olay, çok tehlikeli"
    
Eski Bosna Hersek Futbol Federasyonu Normalleşme Komitesi Başkanı İvitsa Osim, olayla ilgili, "Yaşananlar çok tehlikeli, çünkü söz konusu olan gençler. Onlar sadece çocuk, Bosna'da yaşanan savaş döneminde doğmamış kişilerden bahsediyoruz. Bunlar olmamalıydı, hiç iyi şeyler değil" dedi.

Osim, taraftarlar arasında zaman zaman yaşanan kavgaları doğru bulmadığını belirterek, "Eğer bu tür taraftar kavgaları büyüyecekse, hiç maç oynanmasın. En azından çocuklarımızı, aileleri korumuş oluruz" şeklinde konuştu.
    
1990'lı yılları hatırlattı
    
Taraftarlar arasındaki son kavga, 1990'lı yıllarda Dinamo Zagreb-Kızılyızdız arasındaki maçta çıkan olayları hatırlattı.

1990 yılı Mayıs ayında Dinamo Zagreb ile Kızılyıldız arasındaki maçta, güvenliği sağlamakla görevli Sırp polisin, Zagrebli taraftara şiddet uygulanmasına öfkelenen Hırvatistanlı efsane futbolcu Boban, Sırp polise tekme atmış ve ardından olaylar sokaklara taşarak iç savaşı tetiklemişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER