ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 14:27

Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde yeni hükümet


Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki siyasi kriz, yeni hükümetin kurulmasıyla sona erdi.
     Başbakan Aleksandar Combiç'in geçen ay istifasının ardından Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı ve Bosnalı Sırpların lideri Milorad Dodik tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen 46 yaşındaki kadın milletvekili Jelyka Cviyanoviç'in sunduğu hükümet listesi, Bosna Sırp Cumhuriyeti Meclisi'nden güvenoyu aldı. Jelyka Cviyanoviç, iktidardaki koalisyon üyesi partilerin oylarıyla Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin yeni başbakanı oldu.
     Meclisten güven oyu alan yeni kabinede, eski başbakan Aleksandar Combiç'in kabinesindeki altı isim liste dışı kaldı. Combiç'in kabinesinde içişleri, eğitim ve kültür, sağlık, turizm ve ticaret, bölgesel işbirliği ve ekonomi ilişkileri ve tarım bakanı olarak görev yapan bakanların yerine yine Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği'nden (SNSD) milletvekilleri getirildi.
    
     -"Dodik'in mikrofonu olmayacağım"-
    
     Güven oylamasının ardından meclis kürsüsüne başbakan olarak çıkan Cviyanoviç, yeni hükümetin halk yanlısı bir hükümet olacağını, halkın sorunlarıyla ilgileneceğini söyledi.
     Kendisine güvendiği ve hükümet kurmak için görevlendirdiği için Milorad Dodik'e teşekkür eden Cviyanoviç, bu süreçte Dodik'in kendisinden hiçbir talepte bulunmadığını, muhalefet partilerinin iddia ettiği gibi "Dodik'in mikrofonu" olmayacağını ifade etti.
     Bosna-Hersek'in kuzeyindeki Tesliç şehrinde 1967 yılında dünyaya gelen Cviyanoviç, Aleksandar Combiç'in kabinesinde Bölgesel İşbirliği ve Ekonomi İlişkikeri Bakanı olarak görev yaptı. Saraybosna Üniversitesi Filoloji Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Cviyanoviç, aynı üniversitenin hukuk fakültesinde yüksek lisans eğitimi aldı.
     Cviyanoviç, bakan olarak görev yapmadan önce de Bosnalı Sırpların lideri Milorad Dodik'in Avrupa Birliği Entegrasyonu Danışmanı olarak çalıştı. Cviyanoviç, Dodik'in çevresindeki en sadık kişilerden biri olarak biliniyor.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER