ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 18:31

Bosna Hersek'teki yerel seçimler


Bosna-Hersek'te 7 Ekim'de yapılan yerel seçimleri kazanan 126 yeni belediye başkanı, düzenlenen toplu törenle göreve başladı.
    
Bosna-Hersek Merkezi Seçim Kurulu (CIK) Başkanı Branko Petriç, parlamento binasında düzenlenen törende, yeni belediye başkanlarına seçimleri kazandıklarına ilişkin belgeleri verdi. Mazbatasını alanlar arasında, Visoko kentinde seçimleri kazanarak Bosna-Hersek ve Avrupa'nın ilk başörtülü belediye başkanı olan Amra Babiç de yer aldı.
    
Törenin ardından gazetecilere açıklama yapan Petriç, yaklaşık 3 milyon seçmenin, Bosna-Hersek Federasyonu'nda ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde toplam 130 belediye başkanını belirlemek için oy kullandığını, Doğu Mostar, Doğu Drvar ve Srebrenitsa Belediyeleri'nde ise yapılan itirazları inceleme süreci devam ettiği için seçim sonuçlarının halen açıklanmadığını belirtti.
    
Doğu Mostar ve Doğu Drvar'da seçim yasaların ihlali nedeniyle seçimlerin iptal edildiğini hatırlatan Petriç, Boşnak partilerin ortak adayı Çamil Durakoviç'in seçim sonuçlarına göre 4 bin üzeri oy alarak Sırp adaylardan önde olduğu Srebrenitsa'da ise Sırp partilerin şikayeti nedeniyle seçim sonucunun henüz açıklanmadığını ifade etti.
    
Bosna savaşı sırasında Temmuz 1995'te 8 binden fazla Boşnak'ın katledildiği soykırıma sahne olan Srebrenitsa'daki seçim sonuçlarıyla ilgili şikayetlerin hem Merkezi Seçim Kurulu hem de Bosna-Hersek Mahkemesi tarafından incelendiğini söyleyen Petriç, Doğu Mostar ve Doğu Drvar'ın yanı sıra Priyedor kentinde de sonucun henüz açıklanmadığını kaydetti.
    
     Srebrenitsa'da sonuçların açıklanmaması
    
Bu arada Sırp partilerin Boşnak adayın kazandığı Srebrenitsa'daki seçimlerin yeniden yapılmasını talep etmesi ve bunun üzerine seçim sonuçlarının açıklanmamasına, diğer kurban yakınları gibi Srebrenitsa soykırımında iki oğlu ve eşini kaybeden Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatica Mehmedoviç de tepki gösterdi.
    
Sırp partilerin soykırımın ardından Srebrenitsa'da siyasi üstünlüğü de kazanmaya çalışmasını soykırıma devam edilmesi olarak nitelendiren Mehmedoviç, "Buradaki etnik temizlik seçimlerle ilgili şikayetlerle devam ediyor. Savaş mağdurları ve kurban yakınları Sırp partilerin yaptığı bu şikayetlerden endişelidir. Buraya savaş sonrasında dönen Srebrenitsalılar, her gün savaş suçlularına rastlıyor" diye konuştu.
    
Savaştan sonra evlerine dönen Boşnak ailelerin yerel bazda da siyasi temsilciler olması gerektiğini ifade eden Mehmedoviç, "Seçimler bitti, sonuçlar belli. Boşnakları buradan çıkarmak için sonuçları şikayet etmek ayıp. Bu bir skandaldır" ifadesini kullandı.
    
Merkezi Seçim Kurulu, belediye başkanlık yarışı sonuçları ile partilerin belediye meclis üyeliklerinde aldığı sonuçları daha önce açıklamıştı. Buna göre, ülkedeki 130 belediye başkanlığından 34'ünü Bosna Hersek'in ilk Devlet başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in kurduğu Demokrat Eylem Partisi (SDA) kazanmıştı. SDA ayrıca 41 belediye meclisinde de üstünlük sağlayarak seçimlerin galibi olmuştu.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER