ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 16:43

Bosna-Hersek'teki nüfus sayımı


Bosna-Hersek Bakanlar Kurulu, ülkede 1991'den bu yana ilk kez Nisan ayı içerisinde yapılması planlanan nüfus sayımının, 1-15 Ekim tarihleri arasında yapılmasını önerdi.
    
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yapılan açıklamada, nüfus ve konut sayımına ilişkin kanunda değişiklik yapılması ve nüfus sayımının 6 ay ertelenmesini öngören tasarının Bakanlar Kurulu'nda kabul edildiği bildirildi.
   
  Bosna-Hersek İstatistik Ajansı tarafından hazırlanan ve hükümet tarafından onaylanan tasarı, ivedi şekilde görüşülmesi için Bosna-Hersek Meclisi'ne gönderilecek. Tasarının kanunlaşması ve tarihi öneme sahip nüfus sayımının Ekim ayına ertelenmesi için Bosna-Hersek Meclisi'nde kabul edilmesi gerekiyor.
    
Bosna-Hersek'te uzun bir aradan sonra yapılması planlanan nüfus sayımı ülke için tarihi öneme sahip. Ülkedeki son nüfus sayımı 1991 yılında yapılmıştı. Bugüne kadar nüfusla ilgili veriler, uluslararası kurumlar ve ülkedeki yerel kurumların tahmini rakamlarına göre belirleniyordu.
   
  Eski Yugoslavya'nın parçalanmasının ardından bağımsızlık kazanan ülkelerde 2011 yılında yapılan nüfus sayımlarının ardından Bosna-Hersek, bölgede nüfus sayımı yapılmayan tek ülke olarak kalmıştı.
   
  1992-1995 yılları arasında yaşanan ve yüz binlerce insanın hayatını kaybetmesine veya ülkeyi terk etmesine neden olan, bu yüzden nüfusla ilgili istatistiklerde önemli değişikliklere yol açan savaşın ardından ülkedeki Sırp, Boşnak ve Hırvat siyasi liderler "nüfus sayımı ile ilgili kanun" konusunda uzlaşıya varamamıştı.
    
Bosna-Hersek'in AB'ye adaylık statüsü için başvurmasının temel şartları arasında yer alan nüfus sayımı konusunda, 3 Ekim 2010'da yapılan seçimlerde başarılı olan 6 partinin liderleri Aralık 2011'de uzlaşmıştı.
    
Ülkede en son 1991 yılı Mart ayında yapılan nüfus sayımına göre yüzde 43 Boşnak, yüzde 31 Sırp ve yüzde 17 Hırvat olmak üzere Bosna Hersek'te yaklaşık 4 milyon 370 bin kişi yaşıyordu.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER