ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:48

Bosna-Hersek'te yeni siyasi kriz


 Bosna-Hersek'i oluşturan iki otonom yapıdan biri Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Başkanı Milorad Dodik, 16 bakandan oluşan hükümetten istifa etmesini istedi.
     Hükümette çoğunluğu oluşturan bakanların üyesi bulunduğu Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği Partisi'nin de (SNSD) başkanı olan Dodik, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin en büyük şehri Banya Luka'da, Bosna Sırp Cumhuriyeti Başbakanı Aleksandar Combiç'le görüştü.
     Görüşmenin ardından Dodik'in, Combiç'in istifa etmesini istediği açıklandı.
     Milorad Dodik'in, Bosna-Hersek'i oluşturan iki otonom yapıdan biri olan, çoğunlukla Sırp nüfusun yaşadığı Bosna Sırp Cumhuriyeti hükümetinin son bir yıl içerisinde emeklilik fonları ve vergilerin yükseltilmesine yönelik düzenlemelerin ardından yapılan protestolar ve ülkenin bu bölgesinde yaşanan siyasi istikrarsızlığın sonucu olarak Aleksandar Combiç başta olmak üzere, hükümette yer alan bakanların istifa etmesini ve yeni kabineye ilişkin meclis toplantısının yarın yapılmasını talep ettiği de belirtildi.
     Bosna-Hersek'i oluşturan diğer entite Bosna-Hersek Federasyonu'nun Temsilciler Meclisi ve Milletler Meclisi de 15 Şubat'ta, Bosna-Hersek Federasyonu hükümeti için güvensizlik oyu vermişti.
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER