ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 18:17

Bosna-Hersek'te yeni bir siyasi parti daha


Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Hırvat Üyesi Jelyko Komşiç, siyasi parti kurdu.
     Komşiç önderliğinde, "Demokratik Cephe" adıyla kurulan yeni partinin toplam 432 delegesinin katılımıyla, Unitic İş Merkezi'nde düzenlenen toplantıda partinin kurucu meclisi belirlendi. Kurucu meclisin aldığı kararlara göre, partinin genel başkanının yanı sıra, genel sekreteri, beş başkan yardımcısı olacak ve yönetim toplam 27 üyeden oluşacak. Kurucu meclis, ayrıca partinin ilk genel kurulunu yıl sonunda yapılmasına karar verdi. Toplantıda, Komşiç partinin genel başkanlığına tüm delegelerin oy birliğiyle seçildi.
     Jelyko Komşiç, partinin kurucu meclis oturumunun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, partisinin kapısının herkese açık olacağını ifade ederek, "İşini iyi yapan insanlara her zaman kapımız açık olacak ve onlarla yolumuza devam edeceğiz. Partimizin politikasının bu şekilde olması için çaba sarf edeceğim" dedi.
     Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeliği ile ilgili soru üzerine Komşiç, bu göreve tekrar aday olmayı düşünmediğini, partisinin bu göreve aday belirlemesi hakkında konuşmanın da henüz erken olduğunu söyledi.
     Demokratik Cephe, yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı Bosna-Hersek'te, faaliyet gösteren 191. parti olacak.
     Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı olarak uzun yıllar görev yapan Zlatko Lagumciya'nın başkanlığını yaptığı Sosyal Demokrat Parti (SDP) üyesi olan Komşiç, görüş ayrılığı nedeniyle geçen yıl Temmuz ayında partisindeki tüm görevlerinden istifa etmişti.
    
     -Jelyko Komşiç kimdir--
    
     Jelyko Komşiç, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da 1964 yılında dünyaya geldi. Saraybosna Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olan Komşiç, Washington'daki Georgetown Üniversitesi'nde eğitim gördü. 1992-1995 Bosna Savaşı sırasında Bosna-Hersek Ordusu'na katılan Komşiç, merhum Aliya İzzetbegoviç tarafından gösterdiği cesaret nedeniyle alınabilecek en yüksek madalya olan "Altın Zambak" ile ödüllendirildi.
     Savaştan sonra aktif olarak siyasete atılan Komşiç, başkent Saraybosna'nın Novo Sarajevo Belediye Başkanı görevini üstlendi. Komşiç, 2001 yılında Bosna-Hersek'in, dönemin ülkesi Sırbistan ve Karadağ'ın büyükelçisi olarak görev yaptı. Bosna-Hersek'te 2006 ve 2011 yıllarında yapılan devlet başkanlığı seçimlerine SDP'nin adayı olarak Hırvatları temsilen katılan Komşiç, her iki seçimi de kazanmıştı. Komşiç, Bosna-Hersek'te 2014 yılında yapılacak genel seçimlere, Demokratik Cephe ile katılacak.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER