ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 20:14

Bosna Hersek'te Kurban Bayramı kutlanıyor


Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç, Kurban Bayramı dolayısıyla resepsiyon verdi.
Saraybosna Üniversitesi İlahiyat Fakültesi binasında düzenlenen resepsiyonda Reis-ul Ulema Kavazoviç, Kurban Bayramı'nın tüm Müslüman alemi için özel önem taşıyan bir bayram olduğunu belirtti.
Kavazoviç, şöyle konuştu:
"Müslümanlar hac ve Kurban Bayramı'nın verdiği mesajların farkında olmalı. Kurban yakınlık demek, Allah'a yakın olmak, insana yakın olmakla elde edilir. Kurban Bayramı ve kurbandan ortak ders alarak, biz Bosna Hersek'te ortak çabalarla hedef ulaşabileceğimizi anlamalıyız. Bizim hedefimiz de adalet ve eşitlik üzerinde bir toplum ve insanların refah içinde yaşayacağı bir devlet inşa etmektir."
Konuşmasında, Bosna Hersek'in iki entitesinden Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde (RS), kendi dil, tarih ve din derslerinin verilmemesine tepki göstererek çocuklarını okula göndermeyen Boşnak ailelerin başlattığı protestolara da değinen Kavazoviç, "Onlar maalesef, Bayramın gerçek sevincini yaşayamadılar. Eğitim hakkı insanların temel ve dokunulmaz hakkıdır" diye konuştu.
Resepsiyona, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Hırvat Üyesi Jelyko Komşiç, Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Fahrudin Radonçiç, Bosna Hersek Ulaşım ve İletişim Bakanı Damir Haciç, Savaş döneminde Bosna Hersek başbakanlığı yapan Haris Silayçiç, Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı İvo Komşiç, Bosna Hersek Yahudi Birliği Başkanı Yakob Fintsi, Bosna Hersek'teki Türk Temsil Heyeti Başkanlığı temsilcileri, Ortodoks Kilisesi temsilcisi Vanya Yovanoviç, büyükelçiler ve diğer davetliler katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER