ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 12:54

Bosna-Hersek'te Hamursuz Bayramı


 Yahudilerin, Mısır topraklarında 210 yıl süren esaretten kurtularak özgürlüğe kavuşmalarının hatırlandığı Hamursuz Bayramı, Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da da kutlandı.
     "Pesah" olarak isimlendirilen ve Yahudilerin en önemli bayramları arasında yer alan Hamursuz Bayramı dolayısıyla Saraybosna'daki Bosna-Hersek Yahudi Birliği'nde toplu yemek düzenlendi.
     Bosna-Hersek Yahudi Birliği'nin Kültür ve Din İşlerinden sorumlu başkan yardımcısı Eli Tauber, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna- Hersek'teki Yahudilerin, diğer din grupları gibi sosyalist rejim döneminden geçtiğini, bu dönemde bazı dini adet ve geleneklerin kaybolduğunu söyledi.
     Tauber, "Pesah aslında Yahudiliğin başlangıcını temsil ediyor. Bosna-Hersek'teki Yahudilerin sayısı özellikle İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananlar nedeniyle azaldı ama biz burada büyük bir aile gibi kutlama yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.
     Hamursuz Bayramı esnasında özel yemeklerin yenildiğini ifade eden Tauber, "Yenilen hamursuz ekmekler bize çok kötü ve işkenceye tabi tutulan bir halk olduğumuz dönemi hatırlatıyor" dedi.
     Yahudilerin en önemli dini günleri arasında yer alan Hamursuz Bayramı, 2 Nisan'a kadar devam edecek.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER