ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 12:18

Bosna-Hersek'te Eurovision'un talibi çoğaldı


Bosna-Hersek Devlet Televizyonu'nun (BHRT) İsveç'te düzenlenecek Eurovision Şarkı Yarışması'na katılmayacağını açıklaması, tartışmaya yol açtı. Başta Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin Radyo Televizyon Kurumu olmak üzere, özel televizyon kanalı Face Tv ve ünlü müzik grubu "Zooster" kendi imkanlarıyla yarışmaya katılmaya talip oldu.
    
Bosna-Hersek Eurovision Heyeti Başkanı ve aynı zamanda Devlet Radyo ve Televizyonu'nun (BHRT) dış ilişkiler sorumlusu Leyla Baboviç'in, Bosna-Hersek'in Eurovision'a maddi nedenlerle katılmayacağını açıklaması, yarışmayı bir anda ülke gündemine getirdi.
    
Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin Radyo Televizyon Kurumu (RTRS) karara tepki göstererek, yarışma için para, şarkı ve sanatçı hazırladıklarını ve projeyi üstlenmek istediğini açıkladı.
    
RTRS Müzik Prodüksiyon Müdür Maya Tatiç, yaptığı açıklamada, Eurovision Şarkı Yarışması kayıtlarının 14 Aralık'ta bittiğini, ancak Bosna-Hersek'in yarışmaya katılmak için hala şansı olduğunu söyledi. Tatiç, BHRT'nin şarkı seçimi için başvuru bile yapmaması ve son anda yarışmaya katılmaktan vazgeçmesini ilginç bulduklarını kaydetti.
     RTRS tarafından yapılan açıklamada da Eurovision'a katılmak için Banya Luka'daki "Alexandria" grubunun "Horizonti" adlı şarkısı üzerinde bir süredir çalışmalar yapıldığı belirtildi. RTRS'in Genel Müdürü Dragan Davidoviç de kurumun Eurovision Şarkı Yarışması'na katılımı tamamen üstlenmeye hazır olduğunu söyledi.
     Alexandria grubunun solisti Tibot Tişma da yarışmaya katılma lisansına sahip BHRT'nin, kararını değiştirmesi ya da lisansı RTRS'e devretmesini istedi. Tişma, yarışmaya katılması halinde bütün Bosna-Hersek vatandaşlarının desteğini beklediğini kaydetti.
    
     -"Face TV olarak destek vermeye hazırız"-
    
     Bosna-Hersek'in ünlü gazetecisi ve Face TV'nin sahibi Senad Hacifeyzoviç de Bosna-Hersek'in Eurovision'a katılması için yapılması gereken organizasyonlara destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.
     Hacifeyzoviç, "Biz Face TV, daha doğrusu Face Agency olarak, açıkladıkları kararın üzerine BHRT'ye 15 farklı grubun, şarkıcının katılacağı bir organizasyonu üstlenmeye hazır olduğumuzu beyan ettik" dedi.
     Face TV'nin Bosna-Hersek'in Eurovision'a katılması için ödenmesi gereken 25 bin avroyu ödemeye hazır olduğunu belirten Hacifeyzoviç, "RTRS kendi grubu ve şarkısını teklif ediyor. Zooster grubu kendi imkanlarıyla gitmek istiyor. Biz ise farklı bir şey teklif ediyoruz. 7 bin kişilik seyirci önünde şarkı seçimi yapacağız ve bu hem adil olacak hem de temsilcimiz olacaktır" diye konuştu.
     Bosna-Hersek'in ünlü müzik grubu "Zooster" de kendi imkanlarıyla Eurovisyon Şarkı Yarışması'na katılmayı teklif etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER