ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 12:15

Bosna-Hersek'te AA fotomuhabirine ödül


Anadolu Ajansı Balkanlar Bölge Müdürlüğü fotomuhabiri Midhat Poturoviç'in "Madenciler" fotoğrafı, "Bosna-Hersek'te 2012 yılının fotoğrafları" yarışmasında, haber kategorisinde birinciliğe layık görüldü.
     Bosna-Hersek'te faaliyet gösteren çeşitli fotoğraf sanatçılarınca kurulan dernekler ve "fotografija.ba" adlı internet sitesinin 3 yıldır kesintisiz olarak düzenlediği "Bosna-Hersek'te 2012 yılının fotoğrafı" yarışmasına, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeden 578 fotomuhabiri, 1.750 fotoğrafla katıldı. Yarışmada yer alan fotoğraflar, "şehir", "insanlar", "doğa", "haber" ve "yaratıcı fotoğraf" olmak üzere beş kategoride değerlendirildi.
     Arnavutluk'tan Bevis Fusha, Sırbistan'dan Branislav Brkiç, Belçika'dan Marc Prust, Hırvatistan'dan Mario Perişa ve Bosna-Hersek'ten Zijah Gafiç gibi ünlü fotoğraf sanatçılarından oluşan jüri, yarışma sonunda beş alanda 2012'nin en iyi fotoğraflarını seçti.
     Bütün fotoğrafların isimsiz olarak değerlendirmeye alındığı yarışmada, AA Balkanlar Bölge Müdürlüğü fotomuhabiri Midhat Poturoviç'in "Madenciler" fotoğrafı, "haber" kategorisinde birinciliğe layık görüldü.
     Bosna-Hersek Sanat Galerisi'nde düzenlenen törene, ülkenin önde gelen fotomuhabirleri, fotoğraf sanatçıları ve çok sayıda davetli katıldı. Törende, yarışma kapsamında 5 kategoride birinci olanlara ödülleri verildi, ayrıca Bosna-Hersek'te 2012 yılına damgasını vuran olayların fotoğrafları sergilendi.
     Puturoviç, geçen yıl da düzenlenen aynı yarışmada, "en iyi basın fotoğrafı" ve "en iyi fotoğraf" kategorilerinde birinciliğe layık görülmüştü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER