ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Açık
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 22:11

Bosna-Hersekli ve Somalili din adamları, Tokat'a geldi


Bosna-Hersekli ve Somalili din adamları, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılmak üzere Tokat'a geldi.

Saraybosna Müftüsü Hüseyin Smayiç ve Yardımcısı Bego Sebimoviç ile Somali'den gelen din adamları Ebubekir Mehdi ve Hasan Hayr, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak'ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Koçak, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla sosyal ve kültürel etkinliklerin sürdüğünü söyledi.

Bu yıl Kutlu Doğum Haftası'nda tema olarak "Hz. Peygamber ve insan onuru" konusunun ele alındığını vurgulayan Koçak, "Kardeş şehir olduğumuz Saraybosna Müftüsü Hüseyin Smayiç ve Yardımcısı Sebimoviç bizi ziyarete geldi. Bu sene Turhal ilçemiz de Somali'nin Mogadişu kenti ile kardeş şehir oldu. Mogadişu'dan Ebubekir Mehdi ve Hasan Hayr kardeşlerimiz de geldiler. Etkinliklerde berber olacağız" diye konuştu.

Koçak, konuklarıyla özellikle din görevlilerine ve sivil toplum örgütlerine yönelik bir durum değerlendirmesi yapacaklarını belirterek, "'Mesleki açıdan, din hizmeti açısından neredeyiz, nasıl bir durumdayız, hizmet birliğini nasıl yapabiliriz' sorularını beraber konuşup çözüm bulacağız" ifadelerini kullandı.

Saraybosna Müftüsü Smayiç ise 3 gün boyunca Tokat'ta bulunacaklarını ifade ederek, şunları aktardı:

"Bu buluşma Tokat Müftülüğü ile Saraybosna Müftülüğü'nün dördüncü buluşması. Biz 10 yıl önce Saraybosna Müftülüğü olarak Tokat Müftülüğü ile kardeşlik ilişkisi kurmuştuk. Aramızdaki ilişkiler çok iyi. Geçen senelerde projeler yapmıştık. Bu projeleri Tokat Müftülüğü ve TİKA sayesinde gerçekleştirdik. Mesela, proje kapsamında Saraybosna Müftülüğümüzün bölgesinde bulunan 100 cami ve mektep, Tokat Müftülüğü ve TİKA sayesinde daha donanımlı hale geldi. Bu tür projelerin devam etmesini istiyoruz."

Mogadişu'dan gelen Ebubekir Mehdi ve Hasan Hayr da, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri için Tokat'ta olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER