ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 22:39

Bosna Hersek BM Güvenlik Konseyi'nde görüşüldü

Bosna Hersek BM Güvenlik Konseyinde görüşüldü

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, ülkenin yanlış yönde ilerlediğini belirterek "Ülke sonuçlarına katlanmadan sonsuza kadar bu yanlış yönde devam edemez" dedi.


BM Güvenlik Konseyi, Bosna Hersek'teki duruma ilişkin yıllık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Burada Konsey üyelerine sunum yapan İnzko, ülkenin tehlikeli bir yöne doğru gittiğini kaydederek "Bosna Hersek'in, göze göz, dişe diş politik kısır döngüsüne girme riski ve buradan çıkamaması endişesi taşıyorum" diye konuştu.

Eski yanlışlıkların ve imtiyazlı sınıfların çıkarlarının sıradan vatandaşların yararının önüne konulması sorununu gözlemlediğini kaydeden Inzko, politik tartışmalar arasında ekonomik ve sosyal sorunların göz ardı edildiğini ve yolsuzluğun yaygınlaştığını vurguladı.

Son dönemde gerçekleştirilen gösterilerin siyasetçiler ve uluslararası toplum için bir uyarı işareti olarak görülmesi gerektiğini anlatan Inzko, "Ülke sonuçlarına katlanmadan sonsuza kadar bu yanlış yönde devam edemez" dedi.
Inzko, ülkede ayrımcılığa karşı da önlemler alınması gerektiğini, özellikle oturum ve seçimlere katılma konularında kimsenin etnik kimliği nedeniyle dışlanmaması gerektiğini bildirdi.

Reform ihtiyacı konusuna da değinen Inzko, "Vatandaşların sorunlarını giderecek ve daha fazla iş imkanı sağlayacak ekonomik reformlar konusundaki planları duymaya da ihtiyacımız var" diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER