ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Aralık 2012 Pazartesi 13:57

Bosna-Hersek beyazlara büründü


Bosna-Hersek'te sabah saatlerinde başlayan ve halen devam eden kar yağışı ülke genelinde etkili oluyor.
     Bosna-Hersek'te, hafta sonu etkili olan yağmur, sabah saatlerinde yerini kara bıraktı. Sabah saatlerinde başlayan ve halen devam eden kar yağışı, özellikle yüksek kesimlerde ve ülkenin kuzeybatısı ile başkent Saraybosna'da etkili oluyor. Saraybosna çevresinde kayak merkezlerinin bulunduğu İgman, Biyelaşnitsa ve Yahorina dağlarında kar kalınlığının yaklaşık 20 santimetreyi bulduğu bildirildi. Ülkenin kuzeybatısında yer alan Bihaç kent merkezinde ise kar kalınlığı 16 santimetreyi buldu.
     Meteoroloji yetkilileri, bölgede etkili olan kar dalgasının yaklaşık 10 gün devam edeceğini, Balkanlar'ın ardından Türkiye'nin de kar yağışının etkisi altında kalmasının beklendiğini kaydettiler.
     Bosna-Hersek'in ünlü meteoroloji uzmanı Jelyko Maystoroviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aralık ayınının ilk 10 günününde kar yağışının etkili olacağını, hava sıcaklıklarının ise mevsim normallerinde olacağını belirtti.
     Maystoroviç, geçen yıla göre bu yıl kar yağışının bütün Balkanlar'da çok etkili olmayacağını ifade ederek, "Aralık mevsim normallerinde geçecek. Hem sıcaklık hem de yağış olarak. Ocakta sıcaklık daha düşük olacak, yağışlarda bir değişiklik yaşanmacağını bekliyoruz. Genel olarak bu kış yağış olarak çok fazla etkili geçmeyecek" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER