ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 15:39

Boşanmalara karşı "Evlilik Okulu Projesi"


İBRAHİM ERİKAN - Türkiye'de son 10 yılda 1 milyondan fazla çiftin boşanması nedeniyle Yuva Kurma ve Aileyi Koruma Derneği (Yuva-Kur) tarafından "Evlilik Okulu Projesi" hazırlandı.
Yuva-Kur Derneği Genel Başkanı Necip Gazel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de özellikle son yıllarda boşanmaların arttığını, Yuva-Kur olarak bunun önüne geçebilmek amacıyla "Evlilik Okulu Projesi" hazırladıklarını söyledi.
Avrupa ve ABD'de de boşanmaların ciddi boyutlara ulaştığına dikkati çeken Gazel, "Bu ülkelerde bunun önüne geçmek için devletin yürüttüğü çeşitli çalışmalar var. Sayıları gittikçe artan boşanmaları önlemek ve aileyi korumak amacıyla projeler hazırlanmış, yerel yönetimler ve devletin de desteğiyle bu projeler yaygınlaşmış ve kurumsallaşmış" dedi.
Türkiye'de de boşanmaların önlenmesi, parçalanmış ailelerde özellikle kadın ve çocukların maddi manevi zarara uğramaması için gerekli çalışmaların yeteri kadar yapılmadığını savunan Gazel, şunları kaydetti:
"Biz bunların önüne geçmek ve ülkemizde boşanmaların sayısını en aza indirmek istiyoruz. Bu kapmsamda 'Evlilik Okulu Projesi' hazıladık. Projeyle evlenme çağına gelen ve evlenmek niyetinde olan gençlere eğitim vermeyi planlıyoruz. Gençlere, "Evlenmeye hazır mıyım, niçin evlenmek istiyorum, eş adayımdan ve evlilikten beklediğim nedir?" gibi sorular soracağız. Boşanmanın önüne geçmek için en iyi yol, evlenmeden önce gençlerin birbirini iyi tanıması ve partnerinin beklentileri bilmesidir. İnsanlar bir meslek sahibi olmak veya bir sanat öğrenmek için senelerce tahsil yapıyor, bir ustanın yanında yıllarca çalışmak zorunda kalıyor. Aynı insanlar evlenmek, evliliği yürütmek, anne baba olmak için hiçbir eğitim almıyor. Ülkemizde henüz kurumsal anlamda evliliği anlatacak bir okul yok ama evlendirmeyle ilgili internet siteleri ve televizyon programları var. Bu yolla evlenenlerde anlaşamama ve boşanma riski daha fazla çünkü evlilikler gerçek dünyadan uzak ortamda kuruluyor. Bir kadın evleneceği kişiye ilk önce 'Evi, arabası olsun, iyi bir işi olsun, beni sevecek ve mutlu edecek, şu yaşlarda, çocuksuz bir beyle görüşebilirim' der mi? Televizyon programlarında ilk önce bunlar soruluyor."
Gençlere evlenmeden önce eğitim verilmesini ve bu yolla boşanmaların en aza indirilmesini sağlamak amacıyla hazıladıkları projeyi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na suncaklarını ifade eden Gazel, bakanlığın, evlilik öncesi eğitimi zorunlu hale getirmesi gerektiğini vurguladı.
Bu eğitimin devlet desteği ile ücretsiz verilmesini, başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere belediyelerde aileden sorumlu daire başkanlığı oluşturulmasını öneren Gazel, lise ve üniversitelerde aile eğitimi dersi konulmasını da tavsiye etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER