ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 15:36

Bor'da derinin işlenmesiyle ilgili kurs açıldı

Borda derinin işlenmesiyle ilgili kurs açıldı


Niğde Bor'da ilk defa derinin işlenmesine yönelik kurs açıldı. İŞKUR ve Bor Belediyesi işbirliği ile açılan kursu Niğde Valisi Alim Barut ve Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ziyaret etti.

        Saya kursu hakkında bilgi veren kurs hocası Selim Pınarcı, "Yakın zamanda Bor ilçesine kurulması planlanan ayakkabı fabrikasına işçi yetiştirmek amacıyla bu kurs açıldı. Şu an kursumuzda 50'ye yakın kursiyer saya yapımını öğreniyor. Saya, ayakkabının üst kısmının dikilmesi ve işlenmesi anlamına gelmektedir. Kursiyerlerimiz öncelikle saya kursunu alıyor. İleriki zamanlarda bir ayakkabıyı tamamen yapabilecek şekilde yetişmiş olacaklar. Kursumuz 6 ay sürmektedir. Kursumuza ev hanımları, iş arayan gençler katılabiliyor. Bu kursu bitiren kursiyerler kurulacak ayakkabı üretim fabrikasında doğrudan işe başlayabilecekler." dedi. Pınarcı, kursun açılmasına destek olan Bor Belediyesi ve İŞKUR'a teşekkürlerini iletti.

        Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ise kursun Bor deri sanayisi için bir milat olacağını ifade ederek, gelecek nesillerin iş hayatına büyük katkısı olacağını söyledi. Başkan Erat, "Dericiliğiyle ünlü ilçemizde dericilik tabaklamadan öteye geçememişti. Bu kurs sayesinde ilçemizde derinin işlenmesi ve üretime katılmasına katkı sağlayacak kursiyerler yetişmiş olacak. İlçemizde bu kursla birlikte dericiliğin işlenmesinin temellerini attık. İlçemiz adına hayırlı olur." şeklinde konuştu. Bor'da faaliyet gösteren deri işletmecileri de kursun açılmasını memnuniyetle karşıladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER