ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 16:25

Bolu'da Mehmet Akif konferansla anıldı


Türk Ocakları Bolu Şubesi Mehmet Akif Ersoy-İstiklal Marşı ve Gerçekler’ konulu bir konferans düzenledi. Konferansa Yrd. Doç. Dr. Zeki Gürel konuşmacı olarak katıldı.
Türk Ocakları Bolu Şubesi İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle konferans düzenledi. Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeki Gürel'in konuşmacı olarak katıldığı konferansa, MHP İl Başkanı Mustafa Ramazan, MHP eski İl Başkanı Sabri Şatıroğlu, TÜRK Ocağı eski başkanları Yunus Nadi Özçelik, Dr. Murat Yapıcı, Mustafa Öz, Ercan Üsküp, Eyüp Ahi ve çok sayıda TÜRK Ocağı üyesi katıldı. İstiklal Marşı üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini söyleyen Gürel , "Mustafa Kemal Atatürk ile Mehmet Akif Ersoy arasında herhangi bir düşmanlık yoktu. Mehmet Akif Mısır'a görevli olarak gitti. Şapka yasağı nedeniyle gittiği söylentisi çok yanlıştır." dedi.

Mehmet Akif'in Ankara günlerinde giyecek paltosunun bile olmadığını belirten Gürel, " Millî Marşımızı yazmak için Türkiye Cumhuriyeti Marif Vekâletince bir yarışma açılmış ve kazanan şaire de 500 Türk Lirası verileceği de açıklanmıştı. Mehmed Akif, bu yarışmanın ilanı gazetelerde çıktığında Kastamonu’da görevdeydi." diye konuştu.

Yarışmaya 724 şairin katıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Zeki Gürel , “Bu şairler arasında Bolu Milletvekili olan Tunalı Hilmi ve Bolulu şair Refik Firakî de katılmışlardı. Hatta Refik Firakî bu yarışmaya önce dört bentlik “İstiklâl Marşı Münâsebetiyle” başlıklı bir şiiriyle katılmış iken hemen peşinden de “Türklere Hitabım” başlıklı 48 dörtlükten oluşan bir şiirini daha göndermiştir, bu şiirinin altını imzalarken de “Bolu’da Gamlı Risalesi Başmuharriri Firakî” diye yazmıştır” dedi. Konferansın ardından dinleyiciler Gürel'e teşekkürlerini bildirdi
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER