ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 14:11

Boğulma vakaları artınca Kaymakam vatandaşları uyardı


Hatay'ın Samandağ ilçesinde artan boğulma vakaları nedeniyle Kaymakamlık vatandaşları uyardı. Turizm sezonunda şu ana kadar 5 boğulma olayının yaşandığı sahilde, denize girenlerin daha dikkatli olmaları, rüzgarlı ve dalgalı havalarda denize girmemeleri istendi.

Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, sahilin barındırdığı doğal güzellikler nedeniyle her yaz sezonunda çok sayıda yerli ve yabancı misafirin ilgi odağı olduğunu ve deniz turizmi kapsamında artan bir yoğunluk yaşandığını söyledi. Bu yoğunluğa karşın sahilin açık denize olan konumu, rüzgar ve deniz tabanı yapısından kaynaklanan birtakım özelliklerin yeterince bilinmemesinden dolayı her sezon boğulma vakaları yaşandığını hatırlatan Kaymakam Özçakıcı, bu yıl ilçe sahillerinde 5 boğulma vakasının yaşandığını hatırlattı.

Kumsal deniz tabanına sahip yerlerde, rüzgarlı ve dalgalı durumlarda güçlü dip akıntıları oluştuğunu aktaran Kaymakam Özçakıcı, şu uyarılarda bulundu "İyi bir yüzücü saatte 4 km hızla yüzebilmektedir. Sahilde açık denizde oluşan bu akıntıların hızının 5 ile 10 km arasında olabileceği bilimsel olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla vatandaşlarımızın çok rüzgarlı ve dalgalı zamanlarda denize girmemeleri gerekmektedir. Deniz suyunun renginin değişmesi dip akıntısının olduğuna işaret sayılmalı, bu durum gözlendiğinde denize girilmemelidir. Yalnız olarak ıssız yerlerde denize girilmemelidir. Akıntıya yakalanma halinde panik yapılmamalı, bunun geçici bir süre ve mesafe sonra sona ereceği unutulmamalıdır. Akıntıya kapılma halinde sahile doğru değil, sahile paralel yüzerek akıntıdan kurtulabilineceği bilinmelidir. Cankurtaran eğitimi almayanların, akıntıya kapılanlara suya girerek yardımcı olmaları kendileri için de risklidir. Yapılması gereken yardım isteyen kişiye can simidi, halat gibi yardımcı malzemeyi ulaştırmak olmalıdır. İyi yüzme bilinmesi halinde dahi, yüzmeye yardımcı su üzerinde kalmayı sağlayan can simidi vb. malzemenin sürekli bulundurulmasının hayat kurtarıcı olabileceği unutulmamalıdır".

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER