ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 21:15

Boğazlıyanlı mucit çiftçi traktörüne egzozdan termos yaptı

Boğazlıyanlı mucit çiftçi traktörüne egzozdan termos yaptı


Yozgat’ın Boğazlıyan ilçesinde çiftçilik yapan, aynı zamanda sanayide oluk ustası olan Hacı Ülger, traktör egzozundan yararlanarak yaptığı termos görenlerin dikkatini çekiyor. Ülger, tarlada traktörle çalışırken termosla bir yandan çay demliyor, diğer yandan da sıcak su ile kahve içebiliyor. Her ayrıntısı düşünülerek yapılan termosun özellikle çiftçiler tarafından rağbet görmesi bekleniyor.

Çiftçiliği severek yaptığını belirten Hacı Ülger, "Özellikle bahar ayları ile birlikte tarlaya gidiyoruz. Orada sıcak su bulmak bir hayli zor ve zahmetli. Ben çay içmeyi çok seviyorum. Tarlada olunca da her zaman çay yapmak ve bulmak zor oluyor. O yüzden yıllardır traktör üzerinde böyle bir düşüncem vardı. Ne yaparız, nasıl ederiz de sıcak su ihtiyacını karşılarız diye? Aklıma egzoz gazını kullanarak termos yapma fikri geldi." dedi.

Çiftçiliğin yanısıra olukçuluk işi ile de uğraştığını anlatan mucit çiftçi Ülger, "Baba mesleği olduğundan dolayı traktöre ayrı bir heves ve merakım var. Traktör üzerinde ne gibi değişiklikler yapabiliriz diye her zaman düşünüyordum. Aklıma egzozdan çıkan sıcak gazla çay demleme fikri geldi. Bir tane termos geliştirerek egzoz üzerine monte ettim. Yaptığım egzoz üzerinden termosla çay demlemenin her şeyi bana ait. Zaten aynı zamanda sanayiciyim de. Ayrıca, çok faydasını görüyorum. Canımız sıkıldığında açıyorum musluğu hemen sıcak su, çayımızı demleyip içiyoruz." diye konuştu.

Gerek sanayi esnafı gerekse çiftçilerin traktörün üzerinde bulunan termosu incelediğini anlatan Ülger, yaptığı bu buluşu gören vatandaşların hayranlıklarını gizleyemediğini ve şimdiden birkaç kişinin de traktörüne termos taktırmak istediğini ifade etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER